---Sponsorlu Bağlantılar---

Günümüzde bilgi edinmek adına genel olarak yazılan şeyleri okuruz. Bazen resimler bizlere bilgi verirken bazen de yazılan şeylerden bilgi almaktayız. Resimlere baktığımızda anlam bütünlüğünü daha kolay bir şekilde kavradığımızdan dolayı bilgiyi kısa süre içerisinde ediniriz ancak okuma konusunda böyle bir şey söz konusu değildir. Okuma çoğu zaman uzun süren bir eylemdir ve bu yüzden birçok insan okumaktan uzak durmaktadır. Okumanızı hızlandırarak bilgiye daha kolay bir şekilde ulaşabileceğinizi bildiğimizden dolayı sizlere hızlı okuma teknikleri hakkında bilgi vermek istiyoruz. Sayfamızda yer alan hızla okuma teknikleri hayata geçirilecek olursa emin olun okumanızda ciddi anlamda hızlanma meydana gelecektir. Öncelikle şunu belirtmek isteriz. Önemli olan hızlı okumak değil kişinin okuduklarını anlamasıdır.

Okuma hızı üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda okumanın göz ile beyin arasındaki iletişim ile gerçekleştiği tespit edilmiştir. Bu iletişimin içerisine yeni şeylerin dahil edilmesi durumunda okuma yavaşlayacaktır. Örneğin metinleri okurken sesli okumanız beyin ile göz arasındaki iletişimin yavaşlamasına neden olacaktır ve bu nedenden dolayı okumanız yavaşlayacaktır. Aynı şekilde okuma esnasında dudakların oynatılması da fonksiyonel bir yavaşlamaya neden olur. Bu da okumanızın yavaşlaması anlamına gelmektedir. Okumanızın akıcı bir şekilde olmasını istiyorsanız iletişimin kesilmemesi ya da yavaşlamaması adına okurken sadece gözünüzü kullanmaya özen gösterin.

İnsanların büyük bölümü makalemizin de başında belirttiğimiz gibi bazı şeyler hakkında bilgi edinmek için okumaktadır. İnsanlar bir şeyi hızlı okudukları zaman anlam karmaşası yaşayacağına dair bir hissiyata kapıldığından dolayı metinleri yavaş okumayı tercih ederler ancak bu yanlış bir davranıştır. Hızlı okuma algı düzeyinizi hiçbir şekilde değiştirmez. Bu nedenden dolayı psikolojiniz içerisinde yer alan bu durumdan kurtulun ve metinleri elinizden geldiğince hızlı okumaya çalışın. İlk etapta anlam karmaşası yaşadığınıza dair bir hissiyata kapılsanız da zaman içerisinde hızlı okumanıza rağmen makale içersinde yer alan bilgileri anladığınızı göreceksiniz.

Okuma hızını düşüren bir diğer faktör insanların bir kelimeye odaklanarak okuma yapmaya çalışmasıdır. Eğer metinleri gözünüzden uzak tutarak okuma yapacak olursanız gözleriniz daha az yorulacaktır. Aynı anda birden fazla kelimeye odaklanıldığından dolayı gözleriniz daha az hareket edecek ve bu sayede gözleriniz daha az yorulacaktır. Gözlerde yorulmanın meydana gelmesi okumanın yavaşlamasına neden olmaktadır. Bu yüzden elinizden geldiğince gözlerinizi yormamaya özen göstermeniz gerekmektedir.

Kitap okurken gözünüz ile kitap arasındaki açıyı doğru ayarlamanız ve sürekli olarak pratik yapmanız durumunda dakikada ortalama olarak 1000 kelime okuyabilecek düzeye gelebilirsiniz. Uzmanlar okuma hızının artması için en önemli şeyin pratik yapmak olduğunu belirtmektedir. Eğer hızlı okumaya gereksinim duyduğunuz bir durum söz konusuysa elinizden geldiğince pratik yapmaya özen gösterim. Bir şeyler okumak insana gerçekten çok sayıda şey kazandırmaktadır. Kitap okumanın faydaları bağlantısından bu konu hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

sponsorlu bağlantılar

20 + 4 = ? (İşleminin Sonucu)  


---Sponsorlu Bağlantılar---
Taş kesilen insanlar
Bilim Pasajları
Ley hatları
Sağlık Bilgisi
Piramitlerin Sırları