Boyun Düzleşmesi Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

0

Boyun düzleşmesi, son zamanlarda birçok kişinin mücadele etmek zorunda kaldığı ortopedik problemlerden birisidir. Boyun bölgesine aşırı yük yüklenmesi ve kişinin aşırı derecede stres yaşaması boyun düzleşmesi hastalığının en büyük nedenlerinden birisidir. İnsan boynu normalde yapısal olarak c harfine benzemektedir. Yaşanılan aşırı stres ve omurgalara gelen aşırı yük zaman içerisinde C harfine benzeyen bu yapının bozularak düzleşmesine yani bir nevi I harfi haline gelmesine neden olmaktadır. Ciddi bir ortopedik sorun olan bu durum tıp dünyasında boyun düzleşmesi olarak isimlendirilmektedir.

Boyun düzleşmesi yaşam kalitesinin düşmesine neden olan ciddi ağrılar oluşturan bir ortopedik rahatsızlıktır. Özellikle boyun bölgesine alınan darbeler boyun düzleşmesinin başlaması için gerekli olan ortamın meydana gelmesini sağlamaktadır. Bu nedenden dolayı boyun düzleşmesi sorunu ile mücadele etmek için boyun belgenizi darbelere karşı iyi bir şekilde korumanız gerekmektedir. Tabi ki boyun düzleşmesinin oluşması için sadece darbe alınması gerekmektedir.

Omurgaya aşırı yük yükselmesi, uzun süre uygunsuz pozisyonda oturmak ve öne eğik bir şekilde uzun süre kalmak boyun düzleşmesinin meydana gelmesine neden olabilir. Dışarıdan bakıldığında ilk etapta boyun düzleşmesinin anlaşılması mümkün değildir. Boyun bölgenizde çekilmez ağrılar meydana geliyorsa alanında uzman bir doktora giderek MR çektirip boyun düzleşmesi ile mücadele edip etmediğinizi kolay bir şekilde anlayabilirsiniz. Hastalık erken dönemde teşhis edildiğinde tedavisi kolaydır ancak birçok vaka geç fark edildiğinden dolayı ciddi sorunları beraberinde gelmektedir.

Boyun düzleşmesi tedavi edilebilen hastalıklar arasında yer almaktadır. Boyun düzleşmesi sorunu genel olarak birçok egzersizin yapılması ile ortadan kaldırılmaktadır. Doktorunuzun size vereceği egzersizleri aksatmadan periyodik bir şekilde yapacak olursanız boyun düzleşmesi sorunundan yaklaşık olarak 1 ay içerisinde kurtulabilirsiniz. Bazı kişiler egzersiz yapmakta ciddi sıkıntılar çektiğini dile getirdiği için boyun düzleşmesini ortadan kaldırmak adına geliştirilmiş olan boyunluklar bulunmaktadır.
Boyun düzleşmesi için kullanılan boyunluklar hastalığın daha uzun soluklu olmasına neden olmaktadır. Yapacağınız egzersizler ile bu hastalıktan bir ay içerisinde kurtulabilirsiniz ancak egzersizlerin yerine boyunluk kullanmayı tercih edeceksiniz hastalığın ortalama olarak 2 ay sonra geçeceğini bilmenizi isteriz. Boyun düzleşmesi tekrarlaması muhtemel olan bir hastalıktır. Aynı hastalık ile tekrardan mücadele etmemek adına boyun düzleşmesi için doktorunuzun sizlere önermiş olduğu egzersizleri zaman zaman yapmanızda yarar vardır.

Boyun düzleşmesi tedavi edilmeyecek olursa hastalık ilerler ve boyun fıtığı sorununun oluşmasına neden olur. Boyun fıtığı boyun düzleşmesine oranla yaşam kalitesi daha fazla düşürmektedir. Bu nedenden dolayı boyun bölgemizde ağrı hissettiğiniz zaman bu aralar uzun soluklu olarak meydana geliyorsa vakit kaybetmeden alanında uzman bir doktora görünmeniz de fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here