Boğmaca Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Bulaşıcı hastalıklar arasında yer alan boğmaca hastalığı bordetella pertussis bakterisinin vücuda girmesi sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlık türüdür. Boğmaca belirtileri gözlemlenmeye başlandığı andan itibaren boğmaca tedavisi yapılmalıdır. Boğmaca belirtilerinin gözlemlenmesine rağmen tedavi sürecine geçilmeyecek olunursa özellikle akciğerlerde kalıcı problemlerin ortaya çıkma ihtimali yüksektir. Boğmaca hastalığı ile mücadele eden yaş grubunu ele aldığımızda bu hastalığın özellikle bebeklerde daha sık gözlemlendiğini görmekteyiz. Bebekler aşırı derecede narin olduklarından dolayı boğmaca hastalığı tedavi edilmeyecek olursa bu hastalığın ölümle dahi sonuçlarına ihtimali bulunmaktadır. Boğmaca hastalığı nedeniyle vücuda yeterli oranda oksijen alınamadığından dolayı beyne yeterli oranda oksijen gitmez ve bu nedenden dolayı ölüm kaçınılmaz sonlar arasında yer alır.

Boğmaca hastalığı belirtileri özellikle bebeklerde gözlemlendiği zaman kesinlikle vakit kaybetmeden alanında uzman bir doktora görünülmesi gerekmektedir. Özellikle prematüre olarak dünyaya gelen bebekler aşırı derecede narin olduklarından dolayı bu bebeklerde boğmaca hastalığı daha fazla ortaya çıkar. Zaten çok narin olduklarından dolayı bu hastalık onların kısa süre içerisinde ölmesine neden olabilir. Prematüre olarak dünyaya gelen bebeklerin boğmaca hastalığı konusunda daha duyarlı olmasının tek sebebi şüphesiz bağışıklık sistemlerinin yeterli düzeyde gelişmemiş olmasıdır. Boğmaca hastalığı kendisini ilk olarak öksürük ile göstermektedir. Meydana gelen öksürüğü yüksek ateş takip etmektedir. Daha sonrasında ise sık sık istifra etmek kaçınılmazdır. Bu saydıklarımız boğmaca hastalığı belirtileridir. İlgili belirtiler gözlemlenir gözlemlenmez tedavi sürecine başlatmak adına en yakın sağlık kuruluşuna giderilmesi gerekmektedir.

Aşırı derecede koyu balgam oluşması, nefeste hırıltıların meydana gelmesi, yüksek ateş, mide bulantısı, kusma ve öksürük nöbetleri boğmaca hastalığının diğer belirtileri arasında yer almaktadır. Bu belirtiler bebeklerin bedenleri aşırı derecede narin olduğundan dolayı kendisini daha etkili bir şekilde göstermektedir.

Boğmaca tedavisi kesinlikle doktor gözetiminde yapılmalıdır. Hastalığın tedavisi genel olarak aşı yöntemidir. Bebek henüz iki aylıkken boğmaca hastalığı ile mücadele etmek adına aşılar yapılmaktadır ve bu sayede bağışıklık sistemi güçlendirilmektedir. Eğer yeni dünyaya gelmiş bir bebeğiniz varsa boğmaca hastalığı nedeniyle bebeğinizin zarar görmesini istemiyorsanız kesinlikle vaktinde boğmaca aşısını yaptırmanızı tavsiye ederiz. Aşı sayesinde bebeğin bedeni bağışıklık kazanacağından dolayı boğmaca hastalığının tedavisi daha kolay bir şekilde gerçekleştirilecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here