Bitki ve hayvanların canlılık özelliklerini karşılaştırma

bitki ve hayvanlar

Canlılar arasındaki farklılıkları ortaya koymanın en güzel yolları arasında canlılık özelliklerini karşılaştırmak yer almaktadır. Bitki ve hayvanların canlılık özelliklerini karşılaştırma işlemi yapılırken bilim adamları tarafından oluşturulmuş olan bilimsel işlem basamakları yer almaktadır. Bu basamakları sizlerinde karşılaştırmalar yapabilmesi için kısa özet halinde açıklayacağız.

Neredeyse tüm canlılar arasında beslenme, üreme, boşaltım ve solunum gibi ortak özellikler bulunmaktadır. Büyüme, gelişme ve yok olma olayları da ortak özellikler arasında yer almaktadır. Canlılık özelliklerini karşılaştırma işlemi yaparken bu ortak özellikleri referans almakta fayda var. Bu sayede tüm farklılıklar bariz bir şekilde karşımıza çıkacaktır.

Büyüme: Bitler canlı kaldıkları süre boyunca büyümeye devam eder. Bu büyüme toprak üstünde kısmen dursa da toprak içerisinde yer alan kökler büyüyüp gelişmeye devam eder. Hayvanlarda ise büyüme olayı belirli bir zaman kadar devam eder ve bu zaman sonrasında büyüme olayı tamamen durur.

Boşaltım: Bitkiler dışarıdan almış oldukları suyun yararlı olan kısımlarını kullandıktan sonra dış yapıda meydana gelen terleme sayesinde fazla ve gereksiz olun suyu dışarıya atmaktadır. Hayvanlar ile katı ve sıvı olmak üzere bünyede biriken toksinleri atmaktadır. Bu boşaltım olayı idrar yapma ve büyük abdest yapma olarak nitelendirilmektedir.

Üreme: Hayvanlar doğurarak üreme ve yumurta ile üreme şeklinde üremektedir. Canlı neslinin devamı için üreme en önemli hususlar arasında yer almaktadır. Bitkiler ise tomurcuklanma, tozlaşma gibi üreme şekilleri ile üremektedir.
bitki ve hayvanlarTepki Verme: Bitkiler doğada meydana gelen neredeyse tüm tabiat olaylarına tepki vermektedir. Örneğin ayçiçeği bitkisinin gün boyu güneşi takip etmesi buna güzel bir örnektedir. Hayvanlar ise ses, ışık gibi çeşitli uyarılara tepki veren canlılardır. Sokakta yer alan bir kediye gel denildiği zaman gelmesi örnek olarak gösterilebilir.

Beslenme: Hayvanlar beslenme işlemini doğada yer alan bitkilerden ve diğer hayvanlardan yapmaktadır. Aslanın bir ceylanı yemesi ve ineğin otları tüketmesi bunlara güzel örnektir. Bitkiler ise beslenme işlemlerini topraktan yapmaktadır. Su aracılığı ile toprak içerisinde yer alan mineraller alınarak bitkiler beslenmektedir.

Solunum: Hayvanların büyük bölümü deri, trake ve akciğer solunumu yapmaktadır. Bitkiler ise dış ortamdan ihtiyacı olan havayı gövde bölgesinde ve yapraklarında yer alan kanallar aracılığı ile yapmaktadır. Solunum metabolik olayların meydana gelmesi için büyük önem taşımaktadır.

Bitki ve hayvanların canlılık özelliklerini karşılaştırma işlemi genel hatları ile bu şekilde yapılmaktadır. Bitkiler ve hayvanlar arasındaki farkları ortaya çıkarmak adına kendinizin geliştirmiş olduğunuz yöntemler varsa bunları bizlerle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here