Babil’in Asma Bahçeleri Hakkında Bilgi

290

Babil’in Asma Bahçeleri hikayesi merak edildiği kadar insanlar özellikle Babil’in Asma Bahçeleri nerede sorusunu sormaktadır. Babil’in Asma Bahçeleri hangi ülkededir sorusu özellikle bu ilgili yerin dünyanın yedi harikası arasında yer almasından dolayı sorulmaktadır. Öncelikli olarak dünyanın yedi harikası arasında yer alan Babil’in Asma Bahçelerini merak ediyorsanız ilgili yerin net bir şekilde nerede olduğunun bilinmediğini belirtmek isteriz. Birçok bilim insanı ilgili yerin ırak’ın geçmişte Babil olarak bilinen Hillah yakınlarında yer aldığını söylemektedir. Babil’in Asma Bahçelerini ortaya çıkarmak adına çok sayıda arkeolojik çalışma yapılsa da henüz ilgili bahçe hakkında herhangi bir veriye ulaşılamamıştır.

Babil’in Asma Bahçeleri hakkında çok sayıda hikaye anlatılmaktadır. Yaygın olarak anlatılan bir hikayeden yola çıkacak olursak Kraliçe Amytisin Nebukadnezar ile evlidir. Kraliçe yeşillikleri aşırı derecede özelliğinden dolayı eşi bu duruma dayanamaz ve Babil’in Asma Bahçeleri Nebukadnezar tarafından inşa ettirilir. Babil’in Asma Bahçeleri hakkında herhangi bir görsel materyal olmadığından dolayı bu bahçeler sizlerin de bildiğiniz gibi bir efsane olarak kalmaktadır. Babil’in Asma Bahçeleri hakkında anlatılan hikayeler arasında yer alan bir hikayede Yunan ve Roma filozoflarının dönemin zenginliğini ve bereketliliğini anlatmak adına hayali olarak Babil’in Asma Bahçelerinden bahsettikleri söylenmektedir.

Babil’in Asma Bahçelerinin olduğuna inanan birçok bilim insanı insanlara bilimsel veriler sunmak istediklerinden dolayı Asur Kralı Sanherib tarafından inşa edilmiş olan Dicle nehri üzerindeki Ninova’yı Babil’in Asma Bahçeleri olarak tanıtmaktadır. Babil’in Asma Bahçeleri hakkında insanlar çok sayıda hikayeler anlatmaya devam etse de elde bilimsel veri olmadığından dolayı maalesef Babil’in Asma Bahçeleri birer efsane olarak kalmaya devam etmektedir. Bu duruma aşırı derecede sinirlenen bazı bilim insanları Babil’in Asma Bahçelerinin olduğunu ancak Fırat Nehri’nin altında kaldığını belirtmektedir. Fırat Nehri’nin zemininde kazılar yapmak şu an itibariyle tehlikeli olduğundan dolayı insanlar halen Babil’in Asma Bahçelerinin olduğunu ancak bunların nehrin suları altında kaldığını düşünmeye devam ediyor.

Babil’in kelime anlamını incelediğimizde bu kelimenin tanrının kapısı anlamına geldiğini görmekteyiz. Mezopotamya topraklarında yaşamış olan uygarlıklar Babil isminin bu denli önemli olmasından dolayı çok sayıda şehre Babil ismini vermiştir. Babil hakkında anlatılan efsanelerin büyük bölümü Nebukadnezar’ı işaret ediyor olsa da hiçbir tarihsel kaynakta ilgili bahçeden bahsedilmediğinden dolayı kesin bir şekilde burası Babil’in Asma Bahçeleri denilebilmektedir. Babailin Asma Bahçelerini bulmak adına her yıl bir çok sayıda arkeolog kazılar yapmaktadır. Bazı kişiler sırf altın bulmak adına Babil’in Asma Bahçelerini aradığını söylemektedir. Sırf bu bahanenin uydurulmasından dolayı yıl içerisinde çok sayıda kazının yapıldığı ve elde edilen tarihi eserlerin çeşitli ülkelere kaçırıldığı biliniyor.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here