Türk Milletinin İnsanlığa Yaptığı Hizmetler Nelerdir?

Türk milleti, dünyanın en eski milletlerinden birisi olduğundan dolayı geçmişten günümüze insanlık adına birçok hizmette bulunmuş bir millettir. Türk milletinin insanlığa yaptığı hizmetler nelerdir denildiğinde sayılabilecek çok sayıda şey bulunmaktadır. Türkler, günümüzde teknolojik gelişmişlik açısından diğer milletlere oranla geri kaldığından dolayı insanların kafasında Türklerin hiçbir şey yapmadığına dair bir izlenim oluşmaktadır. Bu tarz tabuları yıkmak adına sizlere Türk milletinin insanlığa yaptığı hizmetler nelerdir konusunda bilgi vereceğiz.

Tarihsel süreç ele alındığında Türklerin çok sayıda devlet kurduğu ve uzun zaman boyunda büyük coğrafyalara hakim olduğu görülmektedir. Büyük coğrafyalara hakim olmalarından dolayı Türk milleti diğer milletleri de etkisi altına almış ve bu milletleri de Türkleştirmiştir. Günümüzde Türkiye sınırları içerisinde yaşam süren ve Türküm diyen birçok kişi aslında Türk değildir ancak Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi kendini Türk hisseden herkes Türk’tür. Gelin tarihe damga vurmuş olan atalarımızın insanlığa faydalı olarak neler yaptıklarını maddeler halinde öğrenelim.

• Kendilerini ilk olarak Orta Asya coğrafyasında gösteren Türkler, İleri uygarlık olarak nitelendirilen uygarlıkları kuran ilk kişilerdir.
• Madencilik konusunda bir hayli gelişmiş olan Türkler, demir madenini ilk kullanan millettir ve demirin nasıl işlendiğini Avrupa devletlerine öğretmiş olan bir millettir.
Tekerleğin icadı konusunda sürekli olarak fikir ayrılıkları olsa da tekerleği ilk kullanan milletin Türk milleti olduğu biliniyor. Özellikle savaş arabalarında yüksek hıza ulaşabilmek adına tekerleklerden yararlanıldığı bilinmektedir.
• Türk milleti göçebe yaşam sürdüğünden dolayı zaman zaman Orta Asya’dan çıkarak büyük göçler yapmışlardır. Yaptıkları göçler ile birlikte gelişmiş olan uygarlıklarını farklı coğrafyalara da götürmüşlerdir.
• Atomu her ne kadar parçalayan kişi ünlü bilim adamı Albert Einstein olsa da, atomun parçalanabileceğini söyleyen ilk kişi Türk asıllı olan Cabir Bin Hayyan’dır.
• Dünyanın duran bir gök cismi olmadığını aksine kendi ekseni etrafında döndüğünü söyleyen ilk bilim insanı sizlerin de bildiğiniz gibi Biruni’dir.
• Barut adı verilen, patlayıcı maddelerin temelini oluşturan madde ilk olarak Türkler tarafından ateşli silahlarda kullanılmıştır.

Türk milletinin insanlığa yaptığı hizmetler nelerdir denildiğinde akla ilk olarak gelen bunlar olsa da Türk milletinin insanlığa faydalı olarak yaptığı daha birçok hizmet bulunuyor. Yoğurdun, kahvenin bulunup sevilerek tüketilen bir besin haline getirilmesi Türkler tarafından olmuştur. Ebru sanatının oluşturulması, müziğin geliştirilmesi, edebiyat alanında çeşitli eserlerin verilmesi, hat sanatının oluşturulması ve çiniciliği geliştirilmesi gibi daha birçok alanda hizmet veren Türkler, insanlığa faydalı olmak adına günümüzde de mücadele vermeye devam etmektedir.

Türk milleti bir şeyi gönülden istediğinde önüne hangi engel koyulursa koyulsun aklında olan şeyi er ya da geç hayata geçirecektir. Milletimiz derin bir umutsuzluk içerisinde olduğundan dolayı eskisine oranla insanlık adına pek yararlı şeyler yapılmamaktadır. Türk milletinin en saygın milletlerden birisi olup dünyaya hükmetmesi adına uyuyan devin uyandırılması gerekmektedir. Şüphesiz er ya da geç bu da meydana gelecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here