Tırnak mantarı neden olur nasıl geçer?

57

En çok gözlemlenen mantar türlerinden birisi olan tırnak mantarı insanlar tarafından önemsenmese de tedavi edilmemesi durumunda hızlı bir şekilde yayılıp kişinin tırnaklarını kaybetmesine neden olabilir. Tırnak mantarı belirtileri ortaya çıktığı gibi bu yüzden tırnak mantarı tedavisi gerçekleştirilmelidir. Tedavi sürecine geç geçilecek olursa tedavi uzun süreceği gibi tırnağa paralel olarak doku kaybının da yaşanma ihtimali bulunmaktadır. Sıklıkla ayak tırnaklarında çıkan bu rahatsızlığın ayrıca el tırnaklarında da ortaya çıkma ihtimali vardır.

Tırnak mantarı problemi olan kişiler en çok tırnak mantarı neden olur sorusuna yanıt aramaktadır. Bu rahatsızlık özellikle ayakların havasız kalmasından dolayı ortaya çıkar. Hava almayan ayakkabı kullanan ve gün içerisinde uzun süre ayakta duran kişilerde ortaya çıkma ihtimali daha yüksektir. Dokuda hasarın oluşmasına neden olduğundan dolayı tırnak mantarı ayrıca enfeksiyonları da tetikleyen bir rahatsızlıktır. Şiddetli ağrıların oluşmasına neden olan tırnak mantarı kişinin gün içerisinde ağrılar yaşamasından dolayı sosyal ve iş yaşamından kopmasına dahi neden olabilir. Bazı hastalıklar gibi bu hastalık kendi kendisine geçmez. Bu yüzden kesinlikle tedavisinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Neredeyse her yaş grubunda ortaya çıkabilen tırnak mantarı en sık gözlemlenen enfeksiyonlu rahatsızlıklardandır. Tırnakta yer alan keratin katmanına sıkı bir şekilde yerleşen mantar bir süre sonra yayılarak tırnağı tamamen kaplar ve çekilmez ağrıların oluşmasına neden olur. Mantarın bu kadar ağrı yapmasındaki temel sebep bir süre sonra ağrıların oluşmasına neden olan enfeksiyonun ortaya çıkmasıdır.

Tırnak mantarı belirtileri

Tırnak mantarı keratin yapısının kalınlaşmasına neden olduğu gibi bu hastalık ortaya çıktığı zaman kişinin tırnağında ciddi bir kalınlaşma meydana gelir. Bu durum şekilsel bozuklukların ortaya çıkmasına neden olur. Tırnaktaki kalınlaşmaya paralele olarak tırnak renginde değişim meydana gelmektedir. Tırnak mantarı vakalarını inceleyecek olursanız tırnakların koyu sarı renge büründüğünü görebilirsiniz. Tırnaklar kalınlaştığından dolayı ayakkabı giyildiği zaman baskıya paralel olarak çekilmez ağrılar ortaya çıkar. Tırnak kalınlaştığı için tırnakları kesmek de zorlaşır. Bunlar tırnak mantarı denildiği zaman akla gelen ilk belirtilerdir. Bu belirtileri gözlemliyorsanız vakit kaybetmeden tıbbi destek almanızı tavsiye ederiz.

Tırnak mantarı neden olur?

Özellikle şeker hastalığı tırnak mantarı neden olur denildiği zaman akla ilk gelmesi gereken şeydir çünkü şeker hastalığı bu rahatsızlığı ciddi anlamda tetikler. Ayakların yeterli oranda temizlenmemesi mikropların kolay bir şekilde yayılmasına neden olur ve bu durumda tırnak mantarının ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Gün içerisinde ayakları aşırı derecede terleyen kişilerde terlemeye paralel olarak ayak mantarının görülme ihtimali daha yüksektir. Merdiven altı olarak tabir edilen kozmetik ürünler içerisinde insan bedenine zararlı olan maddeleri barındırdığından dolayı tırnak mantarına neden olabilmektedir. Dermalotif ve maya tipi mantarlar bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olur.

Tırnak mantarı ortaya çıktığı zaman tırnaktan alınan numuneler laboratuar ortamında analiz edildikten sonra kişinin tırnaklarında mantar olup olmadığı anlaşılır. Bazen tüm belirtiler gözlemleniyor olsa da farklı bir hastalığın belirtileri de olabilir. Bu yüzden hastalığın kesin bir şekilde tanısının konulması için kesinlikle laboratuar ortamında gerekli analizlerin yapılması gerekmektedir.

Tırnak mantarı nasıl geçer?

Eğer tırnak mantarı aşırı derecede ilerlemişse cerrahi yöntemler kullanılarak tırnak yerinde sökülür ve yeni tırnağın çıkması sağlanarak tırnak mantarı tedavi edilir. Cerrahi operasyonlar sonrasında çeşitli sıkıntılar ortaya çıktığından dolayı cerrahi müdahale en son tercih edilmektedir. Hastalığın tedavisinde genellikle ilaç tedavisi yapılır. Ayrıca son zamanlarda tırnak cilası yapılarak hastalıkla etkin bir şekilde mücadele edilmektedir. Denemediyseniz kesinlikle tırnak cilası yöntemini de doktor tavsiyesi aldıktan sonra denemelisiniz.

İnsanlar tırnak mantarının hiçbir zararı olmaz gibi bir düşünceye kapıldıklarından dolayı hastalığın tedavisini çok geç evrelerde yaptırmaktadır. Daha büyük sıkıntılar ile karşılaşmamak için tırnak mantarı belirtileri ortaya çıktığı gibi tedavi sürecini başlatmalısınız. Tırnak mantarı probleminiz varsa kesinlikle ayaklarınızın kuru kalmasına özen gösterin. Ayaklarınız ıslak kalacak olursa tırnak mantarına neden olan bakteriler daha hızlı bir şekilde yayılır ve hastalığın ilerlemesine neden olur. Bu yüzden tedavi süresince mutlaka ayaklarınızın kuru kalmasına dikkat edin.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here