Ninova Şehri Nerededir?

Ninova dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Ninova nerededir diyecek olursanız ilgili şehrin Dicle nehrinin batı yakasında yer alan kıyı bölgesinde bulunduğunu ve özellikle Asur devletine başkentlik yapmış olması ile tanındığını belirtmek isteriz. Ninova eski çağ şehirleri arasında yer almaktadır. Günümüzde Ninova’nın tam konumunu anlamıyla ifade edecek olursak bu şehrin Musul’un hemen yanında yer aldığını söylemek mümkündür. En eski yerleşim yerlerinden birisi olmasından dolayı Ninova bizlere geçmişten bilgiler sunan önemli yerlerden birisidir.

Ninova dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birisi olduğundan dolayı özellikle arkeolojik çalışma yapan kişilerin bu alanda çeşitli kazılar yaptıkları bilinmektedir. Arkeolojik çalışmaların Ninova adı verilen şehirde yoğunlaşmasının en büyük nedeni şüphesiz eski uygarlıklar hakkında bilgilere ulaşılmak istenmesidir. Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi Ninova çok eski medeniyetlerden birisi olan Asur devletine başkentlik yapmıştır. Asurlar ilgili bölgeye yaklaşık olarak 1300 yıl boyunca hakim olmuştur. Arkeolojik çalışmalar yapan kişilere bu çalışmaları neden yaptıklarını sorduğumuzda kendileri özellikle Babil ve Asur medeniyetleri hakkında bilgiler edinebilmek adına Ninova’da kazılar yaptıklarını söylüyorlar.

Ninova şehrinin bulunduğu bölgede yer alan şehirleri incelediğimizde bu şehirlerin büyük bölümünün Asurlular tarafından kurulduğunu görmekteyiz. Asurlular devletinden sonra bölgeye Babiller hakim olmuştur. Babilliler bölgeye hükümdar olduktan sonra Ninova şehrinin hemen yanında yer alan Musul şehri daha popüler hale gelmiş ve Ninova eski etkisini ciddi anlamda kaybetmiştir. Yani bu olaydan sonra Musul şehrinin Ninova’nın namını elinden aldığını söyleyebiliriz.

Ninova şehrinde yaşam süren kişiler kültürel anlamda ciddi derecede ilerlemişlerdir ve bu şehirden Kur’an ı Kerim’de de bahsedilmektedir. Ninova şehrini önemli kılan hususlardan birisi de şüphesiz Yunus Peygamberin Ninova halkı arasında yer alan bir kişi olmasıdır. Bazı araştırmacılar dünyanın yedi harikasından birisi olan Babil’in asma bahçelerinin Ninova’da yer aldığına inanmaktadır ve bu yüzden arkeolojik çalışmalar olanca hızıyla devam etmektedir. Arkeoloji uzmanlarının bu düşüncelere kapılmalarındaki temel neden Ninova şehrinin aşırı derecede güzel olmasıdır.

Ninova şehrinde yaşam süren halk ayrıca teknoloji konusunda da aşırı derecede ilerlemiştir. Ninova şehrinde yer alan su kanallarını inceleyecek olursanız şehir halkının teknolojide ciddi anlamda ilerlediğini bariz bir şekilde görebilirsiniz. Ninova halkı ayrıca mimari alanda da kendisini ciddi anlamda geliştirmiştir Ninova şehrinde yer alan mimari yapıları ve özellikleri su kemerlerini inceleyecek olursanız bu mimari yapıların inşasında kullanılan materyallerin birçok medeniyete oranla daha üstün nitelikte olduğunu görebilirsiniz. Bu durumda Ninova halkının ciddi anlamda ilerlemiş bir halk olduğunun en büyük göstergesidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here