Nasreddin Hoca Kimdir Vikipedi

Nasreddin Hoca, pratik zekası ve mizah yönü ile tanınan Türk edebiyatının en önemli bilgelerinden birisidir. Nasreddin Hoca kimdir konusu özellikle ilkokul çağlarındaki çocukların almış oldukları kitapların neredeyse tamamında Nasreddin Hoca ile alakalı bilgilerin yer almasından dolayı merak ediliyor. Ünlü mizah ustasının hayatı merak edildiğinden Nasreddin Hoca vikipedi bilgileri sizlere aktarılacak.

Nasreddin Hoca 1208 senesinde Sivrihisar’da yer alan Hortu köyünde hayat merhaba dedi. Hayatının neredeyse tamamı eğitim alarak geçen ünlü mizah ustası kadılık, öğretmenlik ve imamlık gibi çeşitli görevlerde bulunmuştur. Tarihsel süreç incelediğinden ünlü bilgenin 1284 senesinde ikamet etmekte olduğu Akşehir’de vefat ettiği karşımıza çıkmaktadır.

Günümüzde Akşehir’e yolunuz düşecek olursa Akşehir’in neredeyse her yerinde Nasreddin Hoca ile alakalı yapılara ulaşabilirsiniz. Kendisinin ünlü bir kişi olmasından dolayı Akşehir’de Nasreddin Hoca Türbesi adı altında bir türbe inşa edilmiştir. Bu sayede Akşehir yıl içerisinde çok sayıda yerli ve yabancı turistin uğrak yeri haline gelmiştir.

Nasreddin Hocanın en ön plana çıkan özelliklerinden birisi İslam dini hakkında çok bilgili olmasıdır. Ayrıca ünlü bilgenin İslam dinini tam olarak yaşadığı ve dinine sıkı sıkıya bağlı olduğu biliniyor. Yaşamı çekilmez hale gelen sorunların ortadan kaldırılması gerektiğini söyleyen Nasreddin Hoca, bu sorunları çeşitli hikayeler anlatarak ortadan kaldırmış olan bir kişidir. Hocanın hayatı derinlemesine ele alındığında dünyanın gerektiğinden fazla kafaya takılmaması gerektiği, dünyanın insan için sonu olan bir yer olduğu bariz bir şekilde göze çarpmaktadır. Yani Nasreddin Hoca için önemli olan dünya değil ahrettir.


Fıkraları ile tanınan, kimi zaman karşımıza eşeğe ters binmiş olarak çıkan Nasreddin Hocanın hikayeleri yabancı dillere de çevrilmiştir. Kendisinin Avrupa ülkelerinde de özellikle çocuklar tarafından sevildiği biliniyor. Hataları göstermek insanları doğru yola sevk edecektir ancak insanlara bu hataları sert bir dille söylemek toplumsal düzenin bozulmasına neden olacaktır. Bu durumun farkına varmış olan Nasreddin Hoca hataları insanlara göstermek adına mizahtan yararlanmış ve herkesi düşünmeye sevk etmiştir. Bu nedenden dolayı kendisine felsefeci gözüyle bakan bilim adamı sayısı da bir hayli fazladır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here