Nanoteknoloji Nedir Faydaları ve Kullanım Alanları Nelerdir?

116

Nanoteknoloji, herhangi bir maddeyi atomik boyuta indirgeyerek ele alan, molekül ve atomların içerisinde yer alan en küçük birimleri açıklamak adına kullanılan bir teknolojidir. Nanoteknoloji mevcut olan maddelerden daha iyi özelliklere sahip olan yeni maddeler elde etmeyi hedefler. Özel olarak alınan atomları belirlenen bir nizama göre bir araya getirerek yeni maddelerin elde edilmesi mümkündür.

Nanoteknoloji dünya üzerindeki düzeni referans almaktadır. doğada yer alan maddelerdeki atom dizilişi taklit edilebilirse maddeler içerisinde yer alan atomlar basit bir şekilde hareket ettirilebilir ve bu sayede ana maddeden daha iyi özellikler taşıyan yeni maddeler üretilebilir. Böyle bir şeyin olması paha biçilmez maddelerden olan altın ve elmas gibi maddelerin kolay üretilmesini sağlayacaktır. İnsandaki zengin olma tutkusu nanoteknolojinin gelişmesini sağlamıştır. Kömür ile elmas benzer özellikler taşıdığından dolayı atomik dizilişte değişiklik yapılabilmesi kömürün elmas formuna dönüşmesini sağlayacaktır. Şüphesiz atom dizilişini ilk kopyalayabilen kişi kısa süre içerisinde dünyanın en zengin insanı olacaktır. Bu zenginlik sayesinde de dünyayı yönetmesi mümkündür. Bilim insanlarının tek korkusu bu nanoteknolijiyi kötü niyeti olan kişilerin geliştirmesidir.

Nanoteknoloji Kullanım Alanları

Nanoteknoloji çok yeni bir gelişme olduğundan dolayı nanoteknolojinin kullanım alanları şu anlık sınırlıdır ancak kullanım alanlarının ilerleyen zaman içerisinde genişlenmesi beklenmektedir. Tıp, bilgisayar, elektronik, kimya, biyoloji ve fizik nanoteknolojinin günümüzde kullanıldığı alanlardan sadece birkaçıdır. Emin olun zaman içerisinde nanoteknolojinin girmediği alan kalmayacaktır.

Nanoteknoloji alanında istenilen seviyeye ulaşıldığında paslanmayan metaller, aşırı mukavim arabalar, insan damarlarında gezebilen küçük robotlar, gezegenler arası köprüler, asla kirlenmeyen elbiseler ve daha birçok şey yapılabilecektir. Nanoteknoloji kocaman bir deniz gibidir. Gerekli gelişmeler sağlandığından hayal gücünüzde yer alan her şeye hayata geçirmeniz mümkündür. Nanoteknoloji aşırı derecede önem arz ettiğinden dolayı ülkesel bazda da bu alana yatırımların yapıldığı bilinmektedir. Bazı bilim insanları nanoteknoloji sayesinde maddelerin kendilerini tekrardan yenileyebileceğini söylemektedir. Mesela bir bardak sudan kocam bir göl yapmak mümkün olacaktır. Bu durum gerçekleşecek olursa dünyanın en büyük sıkıntılarından birisi olan açlığın da önüne geçilmiş olunacaktır.

Nanoteknolojinin Zararları

Hedeflenen gelişmelere ulaşılacak olursa maalesef taklidi yapılamayan hiçbir şey kalmayacaktır. Hatta insanların dahi birebir kopyasının oluşturulması mümkün olacaktır. Dünyaya robotlar hükmetmeye başlayacağından dolayı insanlara insanların emir vermesi yerine robotlardan emir alınması gerekmektedir. Akıllı zekaya sahip robotların üretilmesi belki de insanlığın esir olmasına neden olacaktır.

Nanoteknolojinin Yararları


Nanoteknoloji sayesinde ürünlerin üretiminin maliyeti ciddi oranda düşer. Her şeyin bir kopyası kolay bir şekilde oluşturulabilineceğinden dolayı yaşam kalitesinin artması sağlanacaktır. İnsan için en değerli olan şey şüphesiz zamandır. Nanoteknoloji birçok şeyin üretimini kısa süreye indireceğinden dolayı bizler için en önemli şey olan zaman çalışıp uğraşmak yerine bizlere kalacak ve bu sayede yaşamanın tadını daha iyi çıkaracağız. Kim bilir belki nanoteknoloji sayesinde ölümsüzlüğün bile ilk adımları atılacaktır. Bunu bizlere gösterecek olan tek şey şüphesiz zamandır.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here