Kan Uyuşmazlığı Nedir Nasıl Olur?

Kan uyuşmazlığı vücuda alınan bir kanın vücut tarafından kabul edilmemesi yani yabancı olarak görülmesi nedeniyle ortaya çıkan bir durumdur. Kan uyuşmazlığı metabolik faaliyetlerin olumsuz etkilenmesine ve beraberinde çeşitli sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Kan uyuşmazlığı nedir diyecek olursanız kanın içerisinde yer alan negatif ve pozitif değerlere sahip olan rh değerlerinde meydana gelen uygunsuzluğun olduğunu da söylemek mümkündür.

Kan uyuşmazlığı hamile olan bayanlarda gözlemlenen ciddi bir problemdir. Örneğin babanın kanı rh+ annenin kanı rh- olursa ve bu tip durumlarda hamile kalındığında bebeğin kanı rh+ olursa anne ve bebeğin rh değerlerinde karışma meydana gelir ve bu durum da kan uyuşmazlığı adı verilen problemin ortaya çıkmasına neden olur. Kan uyuşmazlığı kendisini alerjik bir reaksiyon olarak göstermektedir. Bu da çeşitli sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur.

Kan uyuşmazlığı ölümcül neticelerin ortaya çıkmasına neden olan bir sağlık sorunudur. Anne ve bebeğin kanımdaki rh değerlerinin farklı olması durumunda bebek göbek bağı aracılığıyla annesine sahip olduğu kandaki alyuvarları göndermeye başlar. Annenin kanına bebekteki alyuvarlar ulaştığında rh farkından dolayı annenin bedeni antikor üretmeye başlar. Buna annenin savunma sistemi de denilebilmektedir. Üretilen antikorlar göbek bağıyla bebeğe iletildiğinde bebeğin kanında yer alan alyuvarlar parçalanmaya başlar. Bu durum da bebeğin bir süre sonra metabolik faaliyetlerinin çökmesine ve önlem alınmaması durumunda ölümle sonuçlanacak durumların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Kan uyuşmazlığı neticesiyle bebeğin kanındaki alyuvarların parçalanması bebekte kalp yetmezliği ve kansızlık probleminin ortaya çıkmasına neden olur. Bu durum da bebeğin vücudunda aşırı derecede su birikmesine neden olur. İlgili durum çok hızlı geliştiğinden ötürü çoğu zaman kan uyuşmazlığı nedeniyle anne karnındaki bebekler dünyaya gelmeden hayatını kaybetmektedir. Dünyaya gelen çocuklar üzerinde yapılan gözlemlemelerde ise özellikle sarılık hastalığının baş gösterdiği ve bu sarılık hastalığının hem annede hem de bebekte gözlemlendiği görülmüştür. Sizlerin de bildiğiniz gibi sarılık hastalığı özellikle karaciğerin aşırı derecede tahrip olmasına neden olmaktadır. Sarılık hastalığına müdahale edilmemesi durumunda da hem anneyi hem de bebeği tehdit eden ölümcül problemler ortaya çıkabilmektedir. Kan uyuşmazlığı özellikle akraba evliliği yapan ailelerde sıklıkla gözlemlenir.

Kan uyuşmazlığı tedavisi olan hastalıklar arasında bulunmaktadır. Bu hastalığın tedavisi genel olarak annenin üretmiş olduğu antikorların üretilmesinin engellenmesi ile gerçekleştirilir. Anne vücudundaki antikor üretimini engellemek adına gebeliğin 28. Haftasına gelindiğinde anti-d adındaki bir iğne yapılmaktadır. Yapılan bu iğne sayesinde anne vücudu antikor üretimini durdurur. Kan uyuşmazlığı doğumdan sonra anlaşılacak olursa vakit kaybetmeden bebeğin hayati problemler yaşamaması için bu sefer bebeğe anti-d iğnesi yapılmaktadır. Günümüzde evlenecek olan çiftlere kan testinin yapılmasındaki en büyük neden kan uyuşmazlığının olup olmadığının tespit edilmesidir. Kanlarla yakından ilgileniyorsanız kan grubuna göre kişilik özellikleri makalesine de bakmanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here