Japon Balıklarının Cinsiyeti Nasıl Ayırt Edilir?

Japon balıkları, beslenmelerinin kolay olmasından dolayı akvaryum severlerin bakmayı en çok tercih ettikleri balıklar arasında yer almaktadır. Japon balığı besleyen kişilerin en büyük sıkıntılarından birisi balıkların cinsiyetini belirlemektir. Japon balıklarının cinsiyeti nasıl ayırt edilir konusunda hazırlanmış olan çok sayıda makale olsa da sizlere Japon balıklarının cinsiyetini nasıl ayırt edebiliriz hususunda en kolay püf noktaları anlatacağız.

Japon balıkları, her ne kadar hassas bir balık türü olsa da akvaryum balıkları içerisinde en uzun ömürlü ve en dayanıklı olan balık türüdür. İlgili balıkların bu özelliği de insanların Japon balıklarını bakmaya yönelmesine neden olmaktadır Japon balığı bakan kişiler bir süre sonra balıklarını çoğaltmak istediğinden dolayı balıkların cinsiyetini ayırt etmeye çalışır. Erkek ve dişi Japon balıkları görünüş itibariyle birbirlerine aşırı derecede benzediğinden ötürü de balıkların cinsiyetini ayırt etmek ciddi manada zorlaşmaktadır. Tüm bu nedenlerden dolayı Japon balığı tutkusu olan kişilere yardımcı olabilmek adına Japon balıklarının cinsiyeti nasıl ayırt edilir konusunda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Japon balıklarının cinsiyetini belirleme konusunda uzun zaman boyunca yapılan gözlemler sonucunda birçok yönden bulunmuştur. Çok sayıda yöntem var olduğundan ötürü sizlere ilgili yöntemlerin neler olduğunu maddeler halinde sunmak istiyoruz. Makalemizin devamında ilgili balıkların cinsiyetini belirlemek için yapmanız gerekenler yer almaktadır.

• Dişi Japon balıklarında yumurtlama dönemi geldiğinde karın bölgesinde şişkinlik meydana gelir. Balıklarınız içerisinde yer alan bazı balıkların son zamanlarında karın bölgelerinde aşırı şişkinlikler meydana geldiyse ilgili balıkların cinsiyeti büyük ihtimalle dişidir.

• Çiftleşme dönemi geldiği zaman erkek Japon balıklarının solungaç kısımlarında parlak renkli bantlar oluşur. Bu durumu dikkate alarak Japon balıklarınızın hangilerinin erkek olduğunu saptayabilirsiniz.

• Japon balıklarının cinsiyetini ayırt etme konusunda en verimli sonuç anüs yönteminden alınmaktadır. Bu yöntemin nasıl yapılacağını biliyorsanız yaptığınız gözlemlemeler sonucunda anüs bölgesi dışarı doğru çıkık olan balıklarınızın dişi olduğunu söyleyebiliriz.
• Canlılar dünyasının neredeyse tamamında erkekler dişileri kovalar. Bu durum Japon balıklarının dünyasında da bu şekildedir. Akvaryumun içerisinde bir balık durmadan diğer bir balığı kovalıyorsa kovalayan balık büyük ihtimalle erkek, kaçan balık ise büyük ihtimalle dişidir. Yapılan bu analiz genelde yüzde 90 doğru cevaba ulaşmanızı sağlayacaktır.

• Japon balıkları üzerinde yapılan incelemeler sonucunda erkek balıkların dişi balıklara oranda daha iri oldukları tespit edilmiştir. Aynı yaşta olan balıklarınız arasında boyut kıyaslamasını yaparak cinsiyet tayini yapabilirsiniz.

• Japon balıkları kuyruklarının güzellikleri ile tanınan bir balık türüdür. Birçok kişi sadece kuyruklar üzerinde gözlemleme yaparak balıkların cinsiyetini tayin edebilmektedir. Yapılan incelemeler sonucunda Japon balıklarında erkek balıkların kuyruklarının dişilere oranla daha büyük olduğu belirlenmiştir.

Japon balıklarının cinsi nasıl ayırt edilir konusunda sizlere verebileceğiniz bilgiler bu şekildedir. Sizlerin cinsiyet belirleme konusunda bildiğiniz farklı yöntemler varsa bu yöntemleri yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here