İki Keklik Bir Kayada Ötüyor Hikayesi

En çok bilinen türküler arasında bulunan iki keklik bir kayada ötüyor türküsü hikayesi ile de iç acıtmaya devam ediyor. Balıkesir bölgesine has türküler arasında yer alan iki keklik bir kayada ötüyor türküsünün hikayesi birçoğunuz tarafından bilinmediğinden dolayı ülkemizin en çok bilinen türkülerinden birisi olan bu türkünün gerçek hikayesini sizlerle paylaşacağız. Ülkemizde en çok bilinen türküleri incelediğimizde birçoğunu çeşitli hikayeler sonrasında ortaya çıktığını yani kaleme alındığını görmekteyiz. İki keklik bir kayada ötüyor türküsü de sadece bunlardan birisidir. Bazı türkülerin hikayesi mutlu bazı türkülerin hikayesi ise mutsuz olarak karşımıza çıkmaktadır. İki keklik bir kayada ötüyor türküsünün hikayesi hangi sınıfta yer alıyor diyorsanız bu türkünün hikayesinin mutsuz bir sınıfta yer aldığını söyleyebiliriz.

İki keklik bir kayada ötüyor türküsü Balıkesir ilinin ilçelerinden birisi olan Edremit ilçesinde bulunan göre köyü halkından olan kahveci Mehmet şevket efendinin karısı olan şöhret hanım tarafından kaleme alınmıştır. Şöhret hanım bu türküyü oğlu için yazmıştır. Türkünün tam hikayesini kavrayabilmek için kesinlikle hikayeyi yani türküyü kaleme alan kişi olan şöhret hanım iyi bir şekilde tanınmalıdır. Şöhret hanım göre köyünün en zengin olan kişilerinden birisidir. Kendisi zeytin toplamaya giderken rugan ve cam topuklu ayakkabılar giyerdi. Elbiselerinin de bir o kadar güzel olduğunu söylemek mümkündür. Dışarıdan bakıldığı zaman şöhret hanım bariz bir şekilde diğer köylülerden ayrılabilir. Şöhret hanımın oğlu olan Zekeriya Sarıkamış’a Enver paşa komutasında yer alan birliğe asker olarak gitmiştir. Bu dönemde aşırı derecede kar yağdığından dolayı yolların açılması gerekiyordu. Zekeriya yolları kardan arındırmak için karları kürerken kar kuyusuna düşüp şehit oldu. Bu sırada şöhret hanım kekliklerle konuşurken köy halkından birisi yanına gelerek oğlu Zekeriya’nın şehit olduğunu söyledi.

Kekliklerin muhteşem ötüşü karşısında bu acı tabii ki tarifsiz kalıyordu. Kekliklerin gülüşlerinin yanında şöhret hanım iki keklik bir kayada ötüyor türküsünü kaleme aldı. O günden beri iki keklik bir kayada ötüyor türküsü en çok bilinen ve en çok söylenen türkülerden birisi haline geldi. İki keklik bir kayada ötüyor türküsünün hikayesi genel olarak bu şekildedir. İlgili türkü ile ilgili daha farklı hikayeler olsa da gerçek hikayenin bu olduğunu bilmenizi isteriz. Bu türküyü daha önceden dinlemeyenleriniz varsa iki keklik bir kayada ötüyor türküsünün sözlerine sayfamızın devamından ulaşabileceği gibi youtube bağlantısını kullanarak bu güzel türküyü dinleyebilirler.

İki keklik bir kayada ötüyor türkü sözleri

İki keklik sözleri
İki keklik bir kayada ötüyor
Ötmede keklik derdim bana yetiyor
Aman aman yetiyor
Annesine karada haber gidiyor

Yazması onaylı kundurası boyalı
Yar benim aman aman yar benim
Uzunda geceler yar boynuma
Sar benim aman aman sar benim

İki keklik bir dereden su içer
Dertlide keklik dertsizlere dert açar
Aman aman dert açar
Buna yanık sevda derler tez geçer

Yazması onaylı kundurası boyalı
Yar benim aman aman yar benim
Uzunda geceler yar boynuma
Yar benim aman aman yar benim

İki keklik bir kayada ötüyor hikayesi sizlere yalın bir dil kullanılarak anlatıldı. Türküler bizlerin en önemli mirasları arasında sayılmaktadır. Bu yüzden sizlere elimizden geldiğince en çok bilinen türkülerin hikayelerini anlatmaya devam edeceğiz. Hikayesini öğrenmek istediğiniz bir türkü varsa bu türkünün isminin olduğunu bizlere iletecek olursanız sizlere ilgili türkünün hikayesini paylaşacağımızdan şüpheniz olmasın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here