Duygusal Zeka Nedir Nasıl Geliştirilir?

0

Duygusal zeka genel olarak insanların yaşamış olduğu karmaşık duyguları derinlemesine bir şekilde anlaması ve aynı şekilde karşısında yer alan kişilerin duygusal ifadelerini tanımlayabilme kabiliyetini ifade eder. Duygusal zeka, zeka türleri içerisinde yer alan bir kavramdır. Duygusal zeka diğer zeka türlerine göre aşırı derecede karmaşık bir yapıya sahiptir. Duygusal zekanın aşırı derecede karmaşık olmasından dolayı bu alanda çalışan kişiler kendilerini kesinlikle uzman olarak tanıtamazlar çünkü duygusal zekanın keşfedilmeyen daha birçok yönü bulunmaktadır. Duygusal zeka üzerinde çalışmalar yapan kişiler aynı konuyu ele alsalar da her iki kişi farklı açıklamalar yaptığından dolayı duygusal zeka uzmanları arasında bir karşı görüş bulunmaktadır. Yaşanan bu durum da uzmanların ya da kendini uzman olarak nitelendirilen kişilerin farklı yorumlar yapmasına neden olmaktadır.

Duygusal zekanın bu kadar merak edilen bir konu olmasındaki temel neden insanların duygu ve düşüncelerini anlama konusunda kişiye kabiliyet kazandırmasıdır. Psikoloji alanında çalışmalar yapan kişiler insanlara daha faydalı olabilmek adına son yıllarda özellikle duygusal zeka ile daha fazla ilgilenmektedir. Duygusal zeka üzerinde atılacak en ufacık bir adım insanları daha iyi bir şekilde anlamayı sağlayacaktır.

Duygusal zeka konusunda başarılı olmak isteyen kişiler öncelikle kendilerini iyi bir şekilde tanımalıdır. Kişi kendisini iyi bir şekilde tanıdığında karşısındaki kişinin duygu ve düşüncelerini daha iyi bir şekilde kavrar. Duygusal zeka konusunda kendisini geliştirmiş olan kişiler karşısında yer alan kişilerin duygu ve düşüncelerini yönlendirme kabiliyetine de sahiptir. Böyle bir yetenek sonradan öğrenilmesi zor olduğundan dolayı özellikle doğuştan bu yönde kabiliyeti olan kişilerin duygusal zeka üzerine çalışmalar yaptıkları bilinmektedir.

Uzmanların büyük bölümü duygusal zekanın geliştirilebileceği yönünde bilgiler sunsa da birçok bilim insanının özellikle psikologların duygusal zekayı geliştirebilecek çeşitli yöntemler bulunduğunu söyledikleri biliniyor. Duygusal zeka uzmanları arasında ters görüş olduğundan dolayı özellikle bilim dünyasında duygusal zeka üzerinde tartışmaların artmasına neden olmaktadır. Uzmanlar duygusal zekası güçlü olduğu düşünülen kişilerin duygusal zekâlarını ölçebilmek adına çeşitli teknolojik aletler geliştirmeye uğraşsalar da yapılan ölçümlerin doğru neticeler vermediği tespit edilmiştir. Duygusal zekası aşırı derecede güçlü olan kişilerin test sonuçları negatif yönde çıkabildiği gibi duygusal zekası düşük olan kişilerin testleri pozitif yönde çıkabilmektedir. Yaşanan bu durum da duygusal zekanın hiçbir şekilde ölçülemeyeceğinin göstergesidir.

Uzmanların büyük bölümü duygusal zekanın doğuştan geldiğini söylemektedir. Doğuştan gelen bu yeteneğin üzerine giderilmesi durumunda duygusal zekanın geliştirilebileceğine inanılmaktadır. Günümüzde insanları yönlendirmek ciddi bir sorun olduğundan dolayı özellikle kitlelere hitap etmek zorunda kalan kişilerin duygusal zeka üzerinde çalışmalar yaptığı ve bazı kişilerin bu alanda başarılı olduğu bilinmektedir. Özellikle dünya liderleri insanlara inandırıcılık aşılamak adına duygusal zeka üzerinde en çok çalışmalar yapan kişilerdir. Günümüzde de birçok dünya liderinin duygusal zeka konusunda kendini geliştirdiği düşünülüyor. Duygusal zekanın burçlar ile alakalı olduğunu düşünenler de vardır. En zeki burçlar bağlantısından burçların zeka seviyeleri hakkında da bilgi almanız mümkün.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here