Çekiç Parmak Hastalığı Nedir Tedavisi

Ortopedik problemlerden olan çekiç parmak hastalığı, el ve ayak parmaklarında ortaya çıkabilmektedir. Çekiç parmak hastalığının tedavisi genel olarak kişiyi ameliyat etmekle gerçekleştirilmektedir. Bu nedenden dolayı çekiç parmak ameliyatı yaygın ameliyatlar arasında yer almaktadır. Çekiç parmak hastalığı el parmaklarında meydana geldiği zaman kişinin ellerini rahat bir şekilde hareket ettirememesine neden olur. Bu nedenden dolayı bu rahatsızlık yaşam kalitesini düşüren rahatsızlıklar arasında yer almaktadır.

Yapılan araştırmalar sonucunda ilgili rahatsızlığın özellikle genç kişilerde daha fazla görüldüğü ortaya çıkmıştır. Bu durumun böyle olmasındaki temel neden gençlerde el ve ayak parmaklarının daha fazla hareketli olmasıdır. El parmaklarına ve ayak parmaklarına darbe alması sonucunda da bu rahatsızlık ortaya çıkabilir. Çekiç parmak hastalığı parmakların bir pencere şeklinde bükülmesi olayıdır. Biçimsel olarak bozulma meydana geldiği gibi ilgili rahatsızlık ile mücadele eden kişi şiddetli ağrılar ile mücadele etmek zorunda kalmaktadır. Bu nedenden dolayı ilgili rahatsızlık el parmaklarında ve ayak parmaklarında meydana gelen deformasyonun ortadan kaldırılması ile yok edilmelidir. Hastalık tedavi edilmemesi durumunda çekiç parmak hastalığı el parmaklarında ve ayak parmaklarında kalıcı deformasyonlara neden olabilir. Bu nedenden dolayı elinizdeki veya ayağınızdaki parmakla bir pençe görünümünü meydana geldiyse vakit kaybetmeden bir doktora görünmeniz yararlı olacaktır.

Çekiç parmak hastalığı ayak parmaklarında el parmaklarına oranla daha fazla görülmektedir. Özellikle insanların ayağını sıkan ayakkabıları tercih etmesi parmaklarım bükük kalmasına ve bir süre sonra ortopedik sorunlardan olan çekiç parmak hastalığının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Ayak parmaklarından birisinin diğerlerine oranla daha fazla uzun olması ilgili parmağın ayakkabı içerisinde bükülü kalmasına neden olur. Uzun süre ayakkabı giyilmesi de parmağın bir pencere şeklinde kalmasına yani çekiç parmak hastalığının oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca ayak parmaklarında ya da el parmaklarında yer alan kasların güçsüz olması da parmakların dik bir şekilde kalamamasına, bir süre sonra da çekiç parmak hastalığının oluşmasına neden olur.

Çekiç parmak belirtileri arasında parmaklarda pençe şeklinde bükülme bulunmaktadır. Parmaklarınızda pençe şeklinde bükülmeler meydana geldiyse ve bu durum şiddetli ağrılar yaşamanıza neden oluyorsa şüphesiz çekiç parmak problemi ile mücadele ediyorsunuz demektir. Bu hastalık tedavi edilmemesi durumunda şiddetli ağrılar oluşmasına neden olur. Eğer el ve ayak parmaklarımızda pençe şeklinde bükülmelere paralel olarak ağrılar meydana geliyorsa vakit kaybetmeden alanında uzman bir doktora giderek tedavi olmanızda fayda var.

Çekiç parmak hastalığı genelde geç teşhisi konulduğundan dolayı ilgili rahatsızlığı ortadan kaldırmak için cerrahi müdahaleler yapılmaktadır. Eğriliğe neden olan kısımlar cerrahi operasyon ile kesilerek parmaklar düzleştirilir ve bu sayede çekiç parmak problemi ortadan kaldırılır. Parmağın ameliyat sonrasında düz bir şekilde kalması için parmak içerisine bir tel yerleştirilir. Bunu tel yaklaşık olarak 1,5 ay parmağınızın içerisinde kalır. Daha sonra bu tel ameliyatsal yöntemler ile alınarak parmağın düz bir şekilde kalması sağlanır. Son zamanlarda tekrardan ameliyat yapılmaması için ilgili telin parmak dışına yerleştirildiği de bilinmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here