Toy Kuşları Hakkında Bilgi

Toy, herhangi bir konuda gelişme göstermemiş olan kişileri tanımlamak adına kullanılan bir kelimedir. Toy kelimesinin anlamından esinlenerek ismi verilen toy kuşlarına bu adın verilmesindeki temel neden ilgili kuşları avcıların kolay bir şekilde avlıyor olabilmesidir. Uçabilen en büyük kuş türlerinden birisi olan toy kuşları açık alana avcılar tarafından konulan toy kuşu maketi ile çekilmekte ve kolay bir şekilde avlanmaktadır. Bir maket ile bu kuşları kandırmak kolay olduğundan dolayı dünya genelinde bu kuşlara toy kuşu denilmektedir.

Kızıl renkli tüylere sahip olan toy kuşları sürü halinde yaşayan kuş türlerinden birisi olup genel olarak ekin alanlarında ve bataklık alanlarda yaşamayı tercih etmektedirler. Birçok kuş türünde olduğu gibi toy kuşları böceklerle ve yeşillik alanlarda yer alan tohumlarla beslenmektedirler. Uçabilen en büyük kuşlardan birisi olan toy kuşları göçebe bir kuş türüdür ve ülkemizde de gözlemlenmektedir. Bilinçsiz avlanmanın her geçen gün artmasından dolayı bu kuşların nesli tükenme noktasına gelmiş durumdadır. Düne kadar çok geniş bir coğrafi alanda gözlemlenen bu kuş türlerine maalesef artık bazı ülkelerde rastlanmamaktadır.

Toy kuşları diğer birçok kuş türüne göre iri bir kuş türü olduğundan dolayı yavaş bir şekilde hareket etmektedirler. İri ve yavaş hareket ediyor olmalarından dolayı daha kolay bir av haline gelmektedirler. Eti en lezzetli kuş türlerinden birisi olan toy kuşları ağır vücut yapısına sahip olduklarından dolayı göç esnasında sıklıkla mola vermektedirler ve bu yüzden ilgili coğrafyalarda yer alan avcılara yem olmaktadırlar. Toy kuşlarını incelediğimizde bu kuşların ülkemize yaz mevsiminde geldiğini, kış mevsimine gelindiğinde ise sıcak bölgeler arasında yer alan Afrika’ya göç ettiklerini görmekteyiz. Avrupa’nın en iri kuş türü olan toy kuşları küçük bir gagaya sahip olup bacakları oldukça uzun olan bir kuş türüdür.

Toy kuşları yaklaşık olarak elli santimetre boyuna kadar büyüyebilmektedir. Kuluçka süresi yaklaşık olarak 30 gün olan bu kuşlar bir seferde 3 ila 4 yumurta yaparak kuluçkaya yatmaktadır. Yumurtadan çıkan yavru toy kuşlarının yaklaşık olarak 15 gün sonra uçabilecek konuma geldikleri biliniyor. Toy kuşu yavruları kısa süre içerisinde büyüyebildiğimden dolayı göç yapmaya engel oluşturmamaktadırlar. Etinin lezzeti olmasından dolayı avcılar tarafından sürekli avlandığı için ülkemizde de görülme oranları her geçen gün düşmektedir. Bu kuşların her daim ülkemizde görülen kuşlardan birisi olması adına yetkililer bu kuşların avlanmasına çeşitli cezaları getirmeyi planlamaktadır. Bilinçli avlanma sağlanacak olursa emin olun bu kuşlarla gelecek nesiller de karşılaşabilecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here