Sibirya Kurdu Özellikleri

146

Sibirya kurtları dünya genelinde en çok ilgi gören köpek türlerinden birisidir. Görünüşleri yabani kurdu andırdığından dolayı bazı insanlar Sibirya kurtlarını beslemekten çekinse de bu köpeklere hayranlık duyan çok sayıda kişinin de olduğu bilinmektedir. Sibirya kurdu özellikleri bu köpeği diğer köpeklerden ayıran en önemli şeylerden birisidir. Özellikle Alaska’da sıklıkla gözlemlediğimiz Sibirya kurtlarından kar üzerinde kızakların çekilmesinde yararlanılmaktadır. Özellikle eski dönemlerde hastalanan kişileri kar yağdığı zaman sağlık kurumlarına götürebilmek adına Sibirya kurtlarından yararlanılmıştır. Sibirya kurdu özellikleri arasında soğuğa karşı dayanıklı olmaları ve aşırı derecede güçlü bir yapıda olmaları baş sırada yer almaktadır. Bu nedenden dolayı geçmişten bugüne özellikle karlık alanlarda yaşam süren insanlar Sibirya kurtlarının beslemeyi tercih etmiştir.

Sibirya kurtlarının tarihine baktığımızda bu kurtların Sibirya bölgesinde yer alan Chucshi adındaki bir halk tarafından kızak çekmek, bekçilik ve ren geyiklerini gütmek amacıyla kullanıldıklarını görmekteyiz. Sibirya kurtları aşırı derecede cesur ve güçlü olmalarının yanı sıra güzel görünüme sahip olmalarından dolayı da insanların ilgisini çekmekte ve günümüzde birçok insan Sibirya kurtlarının ev ortamında bakarak bu köpekleri dost edilmektedir.

Sibirya kurtlarının gizemli kılan en önemli şey şüphesiz masmavi olan gözleridir. İnsanların büyük bölümü sadece bu mavi gözlere kapılarak bu köpekleri beslemektedir. Sibirya kurtlarının özelliklerini incelediğimizde bu kurtlarım aşırı derecede özgürlüklerine düşkün ve inatçı olduklarını görmekteyiz. Bu özelliklerinin olmasından dolayı Sibirya kurtlarına eğitim vermek aşırı derecede zordur. Sibirya kurtları kesinlikle yalnız kalmayı sevmezler. Eğer ev ortamında bir Sibirya kurdu besleyeceksiniz kesinlikle köpeğinizi yalnız bırakmamalısınız. Sibirya kurtları yalnız kaldıklarını hissettikleri zaman etrafında yer alan şeylere zarar vermektedir.

Anavatanı soğuk bölgeler olduğundan dolayı Sibirya kurtları aşırı derecede sıcakları sevmezler. Sıcak havada yaşamaya uygun olmadığından dolayı sıcak ortamlarda beslenmeleri durumunda aşırı derecede hareketsiz olurlar. Eğer Sibirya kurtlarından tam performans almak istiyorsanız bu hayvan türünü kesinlikle soğuk ortamda beslemelisiniz. Sibirya kurtları yaklaşık olarak eksi 60 dereceye kadar dayanabilmektedirler. Sibirya kurtları özellikleri arasında bu köpeklerin aşırı derecede havlamamaları yer almaktadır. Özellikle apartman ortamında köpek beslemek isteyen kişiler az havlamasından ya da hiç havlamamasından dolayı Sibirya kurtlarını bakmayı tercih etmektedirler. Bu köpeklerin ömürleri maksimum 15 yıl civarındadır. Ortalama olarak 30 kilo ağırlığına kadar ulaşabilen bu köpek türü kuvvetli bir bünyeye sahiptir. Sibirya kurtlarının tüylerini inceleyecek olursanız tüylerinin birçok köpek türüne göre uzun olduğunu görebilirsiniz. Bu hayvanların sahip olduğu uzun tüyler soğuk ortamda rahat bir şekilde yaşam sürebilmelerini sağlamaktadır.

Sibirya kurtları aşırı derecede hareketli olan köpek türlerindendir. Oyuncu bir köpek türü arayışındaysanız tercihleriniz arasına Sibirya kurtlarını ekleyebilirsiniz. Köpek uzmanları bu köpeklerin kesinlikle yalnız kalmayı sevmemesinden dolayı Sibirya kurdu beslemek isteyen kişilerin köpeklerinin mutsuz olmaması adına bir yerine iki adet Sibirya kurdunu beslemesini tavsiye etmektedir. Bu köpekler eğitilmesi durumunda iyi bekçilik özelliği gösterirler. Çocuklara karşı iyi davranışlar sergilemelerinden dolayı çocuğu olan ailelerin de tercih etmiş olduğu köpekler arasında Sibirya kurtları yer alabilir.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here