Seboreik Dermatit Neden Olur Belirtileri Tedavisi

101
Seboreik Dermatit

Birçoğumuzun yağlı egzama olarak bildiği seboreik dermatit; belirli bir tedavi yöntemi bulunmayan cilt hastalıklarındandır. Ciltte yer alan sivilceler sıkıldıktan sonra daha fazla ortaya çıkar. Bu hastalığın etkilerini ortadan kaldırmak için çeşitli kremler geliştirilmiştir ve seboreik dermatit tedavisi genelde bu kremler aracılığıyla gerçekleştirilir.

Seboreik dermatit belirtileri ortaya çıkınca cilt üzerinde kötü bir görüntü oluştuğu için seboreik dermatit bulaşıcımı diye merak edilmektedir. Bu hastalığın kesinlikle bulaşıcı bir hastalık olmadığını belirtmek isteriz. Bu hastalığın belirtileri kendisini saç derisinde, sırtta, yüz bölgesinde, göğüs bölgesinde ve kulağın iç kısmında gösterir. Bu hastalığın belirtileri ortaya çıkıntı seboreik dermatit tedavisi yapılmalıdır çünkü kişiyi rahatsız edecek düzeyde bir kaşıntının oluşmasına neden olur. Ergenlik döneminde ilk olarak ortaya çıkan bu rahatsızlık ilerleyen yıllarda bazı dönemlerde artar ve bazı dönemlerde azalır. Yani kişi ömrü boyunca bu hastalık ile mücadele etmek zorunda kalır. Hastalığın etkilerini azaltmak için kullanılan ilaçlar sayesinde olumsuz etkiler büyük oranda ortadan kaldırıldığı için seboreik dermatit yani yağlı egzama tedavisi olmasa da korkulması gerekmeyen bir hastalık olarak kabul edilir.

Yağlı egzama hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen bir hastalık olsa da erkeklerde daha fazla ortaya çıkmaktadır. Seboreik dermatit yayılma özelliği göstermese de belirli bir bölgede çıktığı zaman diğer bölgelerde de kendisini gösterebilir. Yani kulağın iç kısmında seboreik dermatit oluşursa yüz bölgesinde de oluşma ihtimali bir hayli fazladır. Ruhsal durum bu hastalığın ortaya çıkmasında etkili olan bir faktördür. Depresyon, beslenme alışkanlığı, stres, yorgunluk, mevsimsel değişimler, androjenler ve mikroanjiopatik vasküler bozukluklar bu hastalığa neden olan faktörler arasında yer alır.

Seboreik dermatit belirtileri

Nadir gözlemlenen cilt hastalıklarından birisi olan seboreik dermatit, kendisini ilk olarak cilt üzerinde kızarıklıkları şeklinde gösterir. Ciltte yağlı bir görünümün oluşmasına neden olduğu için yağlı egzama olarak da adlandırılan bu sağlık problemi cilt üzerinde pullanmaların olmasına ve döküntülerin meydana gelmesine de neden olmaktadır.

Seboreik Dermatit

  • Cilt üzerinde belirli bir bölgede ve yoğun bir şekilde kızarıklıkların olması,
  • Hastalık vücudun her yerine yayılmadığı için belirli cilt bölgelerinde kızıl plakların meydana gelmesi,
  • Cilt üzerinde yağlanma oranının artarak yapışkan bir halin oluşması,
  • Cilt üzerinde kepek şeklinde pullanmaların olması ve bunlarda bir süre sonra döküntülerin meydana gelmesi,
  • Etkisi altına aldığı kısımlarda kaşıntıların oluşması,
  • Saç derisinde meydana geldiği zaman saçların güçsüzleşerek saç dökülmelerinin olması seboreik dermatit belirtileri arasında yer alır.

Seboreik dermatit neden olur?

Bu hastalık özellikle cildi aşırı derecede yağlı olan kişilerde daha fazla ortaya çıkar. Eğer cildinizin belirli bölgelerinde aşırı yağlanma varsa bu durum bazı diğer faktörlerin etkisiyle seboreik dermatit oluşumuna neden olacaktır. Cildinizde herhangi bir mantar hastalığı oluşursa bu durum da seboreik dermatit yani yağlı egzama hastalığının ortaya çıkmasına neden olacaktır.

İnsan vücudu çeşitli nedenlerden dolayı belirli bir dengesizlik içerisine girebilir. Kişinin aşırı stres nedeniyle depresyona girmesi, yanlış kozmetik ürünlerin kullanılması, cildin yeterli oranda temizlenmemesi, cilt yağlanmasına neden olacak düzeyde fazla kilolara sahip olunması gibi durumlar da yağlı egzama oluşumuna neden olur. Her ne kadar uzmanlar seboreik dermatit neden olur sorusuna bu cevapları verse de hastalığın tam olarak neyden çıktığı bilinmemektedir ve bu durum problemin temellerine inilemeyip hastalığın tamamen ortadan kaldırılamamasına neden olmaktadır.

Seboreik dermatit tedavisi

Seboreik dermatit tedavisinden bahsediyor olsak da bu hastalığı ortadan kaldırmak için kesin bir tedavi yönteminin bulunmadığını söylemeliyiz. Yani hastalığı kökünden kazımanız mümkün değildir. Bu hastalık bir defa ortaya çıktığı zaman ilerleyen dönemlerde de sıklıkla ortaya çıkması muhtemeldir. Saç derisinde çıktığı zaman saçların güçsüzleşip dökülmesine ve bir süre sonra kellik problemin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Eğer bu hastalıkla mücadele ediyorsanız özellikle saçlarınızın güçlenmesini sağlayacak yöntemlere başvurun. Aksi takdirde kel olmanız an meselesidir.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek, saç köklerinizin güçlenmesini sağlayacak yöntemleri uygulayarak ve stresten uzak durarak seboreik dermatit tedavisi gerçekleştirilir. Uzmanlar bu hastalığı özellikle stresin neden olduğunu söylüyor. Hastalığınız ortadan kalktıktan sonra stres yapacak olursanız emin olun ertesi gün tekrardan cildinizde döküntüler belirmeye başlayacaktır. Bu yüzden siz siz olun stresten uzak durun. Makalemizin başında yağlı cilt yapısının bu hastalığı tetiklediğini söylemiştik. Cildinizin yağ oranını dengeleyecek ilaçları kullanarak yağ kaynaklı olarak ortaya çıkan seboreik dermatit hastalığını önleyebilirsiniz.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here