Samanyolu Galaksisi Nedir?

92

Samanyolu galaksisi gezegenleri ve yıldızları ile ön plana çıkan bir sistemdir. Samanyolu galaksisinin üzerinde bu denli çok durulmasının en büyük neden şüphesiz bu galakside güneşin de yer alıyor olmasıdır. Samanyolu galaksisi hakkında bilgi araştırırken bu galakside aşırı dev boyutta yıldızların yer aldığı gözlemledik. Spiral yapıdaki bu galaksi basit yapıda bulunmaktadır. Galaksi sisteminde yer alan yıldızlar aşırı derecede fazla olduğundan dolayı sayılması mümkün olmasa da gökbilimciler bu sistemde yaklaşık olarak 100 milyar yıldızın bulunduğunu belirtmektedir. Samanyolu galaksisinde bulunan yıldızlar adeta bir disk oluşturacak şekilde konumlandıklarından dolayı Samanyolu galaksisine dışarıdan bakıldığında parlayan bir disk görünümü ile karşılaşılmaktadır. Yıldızlar ile oluşan diskin yarıçapının yaklaşık olarak 20 kilo parsek olduğu düşünülmektedir. Samanyolu galaksisinde aşırı derecede yıldız bulunduğundan dolayı ilgili galaksinin sınırlarının henüz çizilmediği bilinmektedir.

Samanyolu galaksisinde yer alan güneşin konumu merkez düzlemin yaklaşık olarak 1 parsek kadar kuzey kısmında yer almaktadır. Ayrıca güneşin spiral kollardan birisinin hemen iç kısmında bulunduğunu da söylemek mümkündür. Samanyolu galaksisi bir bütün olarak ele alındığında galaksinin hemen merkezinden geçmekte olan bir eksen etrafında yavaş bir şekilde döndüğü gözlemlenebilir.

Uzaya gitmiş olan astronotlar ilgili galaksinin etrafının halo adı verilen karanlık bir katman ile çevrildiğini düşünmektedir ayrıca astronotlar bu durumun diğer galaksiler için de geçerli olduğunu belirtmektedir. Halo adı verilen bu karanlıkların göz ile tespit edilmesi pek kolay değildir çünkü ilgili karanlıklar hiçbir şekilde ışık yaymaktadır ancak galakside meydana gelen çekim kuvvetleri halo adı verilen bu karanlık katmanların var olduğunu bizlere göstermektedir. Halo adı verilen bu sistemler incelendiğinde sistemde özellikle yaşlı yıldızların küresel kümeler halinde bulunduğu görülmektedir.

Samanyolu galaksisindeki spiral kollar incelendiğinde bu kollarda özellikle gaz ve toz bulutlarının yoğun bir şekilde yer aldığı görülmektedir. bu toz ve gaz bulutları moleküler yapıda olmakla birlikte bir araya gelerek devasa büyüklükte bulutları meydana getirmektedir. Samanyolu galaksisinde bulunan yıldızlara insanlar gidemediğinden dolayı bu galaksi en gizemli yerler arasında yer almaya devam etmektedir. İlerleyen zaman içerisinde teknoloji daha üst boyutlara ulaştığında özellikle Samanyolu galaksisinde yer alan kara delikleri incelemek adına çalışmaların yapılacağı inancındayız. Günümüz teknolojisi ile insanların buraya gönderilmesi mümkün olmadığından dolayı bilim insanları araştırmalar yapmak adına hazırlanan çeşitli robotları Samanyolu galaksisine göndermeye devam etmektedir. Yakın zaman içerisinde robotların dünyaya göndermiş olduğu bilgiler ile Samanyolu galaksisinde daha birçok bilinmeyen şeyin yer aldığı tespit edilmiştir. Özellikle NASA tarafından gerçekleştirilen araştırmaları elimizden geldiğince sizlere aktarmaya çalışacağız ve bu sayede Samanyolu galaksisinin üzerinde yer alan sır bulutunu sizlerle birlikte aralayacağız.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here