Saçkıran Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Saçkıran, bir tür mantarın neden olduğu cilt ve saç hastalığıdır. Saç kıran belirtileri bir anda ortaya çıkmadığından dolayı saçkıran tanısı çok geç koyulan rahatsızlıklardan birisidir. Saçkıran tedavisi gerçekleştirilmemesi durumunda özellikle baş bölgesinde yer alan saçların kısa süre içerisinde dökülmesine neden olmaktadır. Meydana gelen dökülmeler tedavi edilmediğinden dolayı kalıcı kellik durumunun da ortaya çıkması muhtemeldir. Saçkıran rahatsızlığına neden olan mantar kısa süre içerisinde cildin büyük bölümüne yayılabilir. Bu da saç dökülmelerinin hızlı bir şekilde gerçekleşmesine neden olmaktadır. Halk arasında saçkıran hastalığının aşırı stres ve psikolojik sorunlardan dolayı ortaya çıktığı düşünülse de yapılan incelemeler sonucunda stresin saçkıran ile pek alakası olmadığını ortaya koymuştur çünkü bu rahatsızlığa bir mantar türünün neden olduğu tespit edilmiştir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi saçkıran tedavi edilmemesi durumunda kalıcı kelliklerin oluşmasına neden olabilir. Saçkıran sadece saçların dökülmesine neden olmayabilir özellikle sakal ve bıyık kısımda da ciddi dökülmelerin meydana gelmesine neden olmaktadır. Saçkıran rahatsızlığı kişinin dış görünüşünü ciddi anlamda olumsuz etkilediğinden dolayı saçkıran belirtileri nelerdir, saçkıran nasıl bulaşır ve saçkıran nedir gibi soruları sıklıkla almaktayız. Bu makalemizde sizlere sorunlarınızı ortadan kaldırmak adına bilgiler vermeye çalışacağız.

---Sponsorlu Bağlantılar---

Yukarıda da belirttiğimiz gibi saçkıran bir tür mantarın neden olduğu cilt hastalığıdır. Bu mantar türü genelde saçlarda gözlemlendiğinde dolayı ilgili hastalığa saçkıran denilmektedir ancak bu mantarın tırnaklarda ve ayak parmaklarında da çeşitli enfeksiyonlara neden olduğu gözlemlenmiştir. Saçkıran hastalığının genel olarak bulaşıcı olmadığı yönünde bir kanı olsa da bunun yanlış bir kanı olduğunu belirtmek isteriz. Uzmanlar saçkıranın dişi ve erkek olmak üzere iki türünün olduğuna dişi olan türün diğer kişilere de bulaştığını söylemektedir. Bu nedenden dolayı uzmanlar saçkıran rahatsızlığı ile mücadele eden kişilerin özellikle tarak gibi malzemelerinin kullanılmaması gerektiğini söylemektedir. Dişi saçkıran etkisi altına aldığı kişilerde kısa süre içerisinde yayılır. Erkek türünde ise yayılma hızı ciddi oranda düşüktür. Bu yüzden hastalığın tanısı konulurken öncelikle saçkırana neden olan mantar türünün dişi ya da erkek olup olmadığı incelenmektedir. Uzmanlar bu rahatsızlığın özellikle bünyesi zayıf olan kişilerde daha fazla gözlemlendiğini söylenmektedir. Aşırı derecede hassas cilde sahip olan kişilerin saçkıran gibi sorunlarla mücadele etme olasılığı bir hayli yüksektir.

Saçkıran hastalığına bir mantar türünün neden olmasından dolayı bu hastalık bulaşıcı hastalıklar sınıfında yer alır. İlgili rahatsızlık insandan insana geçtiği gibi hayvandan insana da geçebilmektedir. Bu nedenden dolayı saçkıran problemi olan hayvanlardan da uzak durulması gerekmektedir. Saçkıran hastalığı ile mücadele etmek için özellikle bu hastalık ile mücadele içerisinde olan kişilerin özel eşyalarını kullanmayınız. Ayrıca kuaförlerin diğer müşterilerine bu hastalığın geçmesini önlemek adına kullandığı materyalleri dezenfekte etmesi gerekmektedir. Hijyenik bir ortamın sağlanması durumunda bu hastalığın diğer kişilere aktarılması pek mümkün değildir.

Saçkıran belirtileri arasında ilk olarak der, üzerinde küçük kabarcıkların ve sivilcelerin meydana gelmesi yer almaktadır. Meydana gelen bu kabarcıklar ve sivilceler zaman içerisinde dairesel bir şekilde büyüyerek ilgili bölgedeki saçın dökülmesine neden olur. Meydana gelen dökülmeler hastalık tedavi edildiği zaman tekrardan kendisini yeni saçlara bırakır ancak saçkıran tedavi edilmeyecek olursa kişide kalıcı kellikler meydana gelecektir. Bu nedenden dolayı saçkıran belirtileri gözlemlenir gözlemlenmez tedavi süreci başlatılarak bu hastalığa neden olan enfeksiyon ortadan kaldırılmalıdır.

Eğer saçkıran ile mücadele ediyorsanız korkmanıza, panik yapmanıza gerek yoktur çünkü saçkıran tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Saçkıran tedavisi öncelikli olarak saçkıran rahatsızlığına neden olan mantarın ortadan kaldırılması ile başlar. Bu mantarı yok etmek için geliştirilmiş çok sayıda ilaç bulunmaktadır. Verilen ilaçları ve losyonları periyodik olarak doktor gözetiminde kullanarak saçkıran rahatsızlığından kurtulabilir, kelliklerin önüne geçebilirsiniz.

20 + 1 = ? (İşleminin Sonucu)  


Bilim
Sağlık
Bağlantılar