Rüyalanmak Orucu Bozar Mı?

Oruçluyken uykuda meni gelmesi orucu bozar mı konusu ramazan ayının gelmesi ile birlikte en çok sorulan sorulardan birisi haline gelmiş durumda. Özellikle çok sayıda kişi oruçluyken rüyalandığı zaman utandığından dolayı gusül abdesti alamamakta ve günün büyük bölümünü cünüp olarak geçirmektedir. Bu tip durumlarda oruç ibadetini yerine getirmek isteyen ancak tereddüt içerisinde olan kişiler rüyalanmak orucu bozar mı sorusunu sorduklarından dolayı sizlere din alimlerinin bu konu hakkında neler söylediklerini aktaracağız.

Rüyalanmak İslam dinine göre gusül alınmasını gerektiren bir durumdur. Rüyalanmak kişinin iradesi dışında gerçekleştiğinden dolayı rüyalanan kişi gusül abdesti almadan orucunu tutmaya devam edebilir ancak duş almaya imkan varsa pis bir şekilde dolaşmak yerine gusül abdestinizi almanızda fayda var.

Ramazan ayının maneviyatı aşırı derecede yoğun olduğundan dolayı şeytan özellikle ramazan ayında biz Müslümanlar ile daha fazla uğraşır. Bu nedenden dolayı da ramazan ayı içerisinde rüyalanan kişi sayısı bir hayli fazla olduğunu düşünüyoruz. Şeytana meal vermeden oruç ibadetinize devam etmenizi temenni ederiz.

Rüyalanan ve sonrasında hemen duş alamayan kişilere neden duş almadıklarını sorduğumuz zaman utandıklarını dile getiriyorlar. Örneğin bir delikanlı rüyalandığı zaman duşa girmedi durumunda evde yer alan ebeveynlerinin kendisinin rüyalandığını anlayacağını düşündüğünden gusül abdesti almadan gününü geçirmektedir. Bu tip durumlarda orucunuzu kesinlikle bozmayın. Gusül abdesti almasanız dahi oruç ibadetinizi devam ettirin.

Rüyalanmak dışında ilişki ya da elle müdahale ile meni gelmesine neden olunursa kişinin orucu bozulur ve orucunu bozduğundan dolayı gerekli hükümleri yerine getirerek yaptığı bu hatayı gidermesi gerekmektedir. Rüyalanmak ile gelen meni ile istek ve arzular doğrultusunda gelen meni kesinlikle karıştırılmamalıdır. Çünkü her iki durumda da verilen hüküm birbirinden farklıdır.

Rüyalanmak orucu bozar mı konusunda sizlere aktaracaklarımız bu şekilde. Rüyalanma konusunda eğer sizlerin bildiğiniz daha farklı bilgiler bulunuyorsa bu bildiklerinizi insanların istifade etmesi için bizlerle paylaşabilirsiniz. Tuttuğunuz oruçların Allah katında kabul olmasını temenni ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here