Noel Christmas Nedir Niçin Nasıl Kutlanır?

Her sene yeni yıl geldiğinde Noel dünya genelinde büyük bir coşku ile kutlanan özel günlerden birisidir. Eminiz içinizde yer alan birçok kişide Noel’i çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Peki, kendinize hiç Noel nedir ya da Noel niçin kutlanır sorularını sordunuz mu? Ülkemizde Noel kutlayan çok sayıda insan olsa da Noel yani Christmas hakkında pek bilgiye sahip olmadığından dolayı dünya genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanan bu özel gün hakkında sizlere bilgiler vereceğiz.

Noel kutlamalarının geçmişine indiğimizde bu kavram ile ilk olarak putperest toplumlarda karşılaşmaktayız. Putperest olan toplumlar her yıl yeni yıl geldiğinde Noel’i kutlamışlardır. Yani Noel kutlamalarının putperest toplumlardan günümüze kadar ulaştığını söylemek mümkündür. Roma imparatorluğu zamanındaysa Noel kutlamaları mutlu olaylar sonrasında yapılmaktaydı. Yani çok eski zamanlardan beri birçok medeniyete Noel’in kutlandığını fakat kutlamaların yeri ve zamanının farklı olduğunu söylemek mümkündür. Bu da Noel bayramını dünyanın en eski bayramlarından birisi haline getirmektedir.

Günümüzde İngilizce konuşan toplumları inceleyecek olursanız bu toplumların Noel’e Christmas dediğini de görebilirsiniz. Günümüzde kutlanan Noel Hıristiyan ülkelerinde Hazreti İsa’nın 25 Aralık tarihinde dünyaya gelmesi nedeniyle doğuş bayramı olarak kutlanmaktadır. Bugüne ayrıca milat yortusu ve kutsal doğuş denildiğinde bilinmektedir. Her ne kadar Hazreti İsa’nın doğumunun anılıyor olmasından dolayı Noel’in kutlanıldığı düşünülse de Hıristiyan toplumları analiz ettiğimizde insanların özellikle eğlenmek, hediyeleşmek ve arkadaşlık bağlarını arttırmak adına Noel’i kutladıklarını görmekteyiz.

Hıristiyan toplumları incelediğimizde 24 Aralık tarihinin Noel arifesi olarak kutlandığını 25 Aralık tarihinde ise Noel bayramının kutlandığı ne görmekteyiz. Hıristiyan dünyasında bu kutlamalar 26 Aralık akşamına kadar sürmektedir. Ülkemizde ise 31 Aralık tarihinde kutlanmaktadır. Dünya genelinde Noel bizlere göre daha erken zamanda kutlanmaya başlandığı için 25 Aralık itibariyle yılbaşı tatilinin birleştirildiği bilinmektedir.

Avrupa dünyasında Noel kutlamaları kilise ve sokaklarda çeşitli koroların Noel ilahileri söylemeleri ile başlamaktadır. Noel Hıristiyan dünyası için aşırı derecede önemli olduğundan dolayı Hıristiyan toplumların bu özel gün için aylar öncesinden hazırlıklar yapmaya başladı bilinmektedir. Noel vakti yaklaştığı zaman ağaçlar, caddeler, sokaklar, evler, bahçeler ve alışveriş merkezleri yeni yılı simgeleyen çeşitli süsler ile süslenmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi Noel’in en önemli amacı insanlar arasındaki bağı arttırmaktır ve bu nedenden dolayı insanlar birbirlerine çeşitli hediyeler alırlar. Noellerin vazgeçilmez olan şeyleri arasında şüphesiz Noel babalar da bulunmaktadır. Noel babaların çocuklara çeşitli hediyeler getirdiğine inanılmaktadır. Bu nedenden dolayı Noel gecesinde çocuklar Noel Baba’nın geleceğine ve kendilerine çeşitli hediyeler getireceğine inanmaktadır. Hıristiyan dünyasında Noel gecesi geldiğinde çam ağacının altına koyulmuş olan hediyeler açılır ve Noel kutlanır. Noel denildiği zaman Avrupa’da ilk akla gelen şey şüphesiz hindidir. Noel akşamında ihtişamlı bir masa hazırlanır ve masanın en önemli yemeği hindidir. Noel geldiği zaman hindi satışları bu nedenden dolayı artmaktadır.

Noel bayramı hangi ülkelerde kutlanır?

Noel Hıristiyan bayramlarından birisidir. Bu yüzden Noel bayramı Hıristiyan nüfusunun fazla olduğu ülkelerde kutlanmaktadır. Sizlerin de bildiğiniz gibi en fazla Hıristiyan nüfusa sahip olan ülkeler batılı ülkelerdir ve bu yüzden Noel bayramı denildiği zaman akla Amerika, Fransa, İtalya, İngiltere ve Almanya gibi ülkeler gelir. Bu saymış olduğumuz ülkeler kutlamalara en fazla yatırımın yapıldığı ülkelerdir. Genelde halk arasında yılbaşı ağacı süslenir, hindi pişirilir, Noel babanın geleceğine inanılır ve insanlar arasında hediyeleşmeler olur. Bu bayram genel olarak Hıristiyan toplumlarda yaşayan insanları bir bütün haline getirmesiyle bilinmektedir.

Noel Hıristiyanlar için özel bir gün olduğundan dolayı Müslüman alimler bugün de Müslümanların kutlama yapmaması gerektiğini belirtmektedir. Hatta birçok alim Noel kutlamalarını günah olarak nitelendirmektedir. Eğer sizlerde inançlı bir Müslümansanız dininiz gereğince bu tarz günlerde kutlamalar yapmaktan uzak durmanızı tavsiye ederiz. Özgür bir dünyada yaşadığımızdan dolayı tabi ki Noel kutlamak ya da kutlamamak sizlerin tercihidir. Bizler sizlere din alimleri tarafından verilen bilgileri sunmaya çalıştık. Sizler de eğer dinsel açıdan yeni yıl kutlamaları ile alakalı bilgilere sahipseniz bunları kesinlikle bizlerle paylaşın. Bu sayede işlenecek günahları önlemek için bir katkınız olmuş olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here