Kediler, ev ortamında en çok beslenen evcil hayvanlardır. Kediler ne yer denildiği zaman akla ilk olarak süt gelse de aslında kesiler yaşlarına uygun bir şekilde beslenmelidir. 2 aylık bir kediyle 2 yaşında olan bir kesinin beslenme şekli tamamen farklıdır. Bu yüzden ev ortamında kedi besleyen kişilerin, besledikleri kedilerin daha sağlıklı olması adına kediler ne yer ve kediler neleri yemez konusunda bilgilerinin olması gerekmektedir.

Kediler Ne Yer Neleri Sever?

Kediler dünyaya geldikleri andan itibaren 7 hafta boyunca annesini emerek beslenirler. 3 hafta oldukları andan itibaren anne sütüne ek olarak sindirimi kolay, besin değeri yüksek olan katı gıdaları tüketmeye başlayabilirler.

Kedilerin uzun bir yaşam sürebilmesi beslenmeleriyle alakalı bir durumdur. Özellikle gelişme döneminde gelişimin sağlıklı gerçekleşmesi adına kedi severler beslenmeye dikkat etse de olgunluk döneminde de beslenme aşırı derecede önemlidir. Sağlıklı kediler için gereksinim duydukları vitamin, mineral, protein açısından zengin bir beslenme zinciri oluşturulmalıdır. Ayrıca bu canlılar gün içerisinde aşırı derecede hareketli olduklarından dolayı enerji potansiyeli yüksek olan yiyecekler tercih edilmelidir.

Yavru kedilerde beslenmenin etkileri daha anne karnındayken başlar. Sağlıklı bir yavru kedinin ağırlığı yaklaşık olarak 100 gram civarındadır. Eğer bir kedi doğduktan sonra bu kilonun altındaysa anne kedi iyi beslenememiştir ve bu durum yavru kediye yansımıştır. Böyle olumsuz etkilerin olabilme ihtimalinden dolayı hamile kedilerin beslenmesine de ayrıca özen gösterilmesi gerekmektedir.

Erkek kedilerin gelişim süreci 12 ay boyunca devam ederken dişi kediler gelişimlerini 9 ayda tamamlar. Gelişimini büyük ölçüde tamamlamış olan erkek kediler 3 ila 5 kilograma kadar ulaşır. Aynı şekilde dişi kedilerin 3 ila 4 kilograma kadar ulaşmaları mümkündür. Gelişim sürecinde en önemli besin türü proteindir. Bu yüzden katı gıda tüketimine başlayan kediler her gün periyodik olarak et verilmesi tavsiye edilir.

Kediler etobur canlılardır. Bu yüzden kendinize kediler ne yer sorusunu sorarken bu doğrultuda cevap bulmaya çalışmalıdır. Ayrıca etobur tüm canlıların tükettiği besinler kediler için sağlıksız olabilir. Etobur canlılara uygun olsa bile verilmesi düşünülen besinlerin kediler için uygun olup olmadığı da gözden geçirilmelidir.

Kedi mamaları, kedi beslemeyi büyük ölçüde kolaylaştırmıştır. Evcil hayvan sahipleri bilinçli olarak kedi mamalarının hangi özellikleri taşıdığına dikkat etmelidir. Maalesef ne kadar denetleme yapılırsa yapılsın, piyasada kedinizin sağlığına uygun olmayan mamalar da yer almaktadır. Bu yüzden mama alırken kedi mamasında olması gereken özelliklere dikkat edilmelidir. Kedileri daha iyi tanımak için kedilerin özellikleri makalesinden yararlanabilirsiniz.

Kedi Mamasında Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

 • Tüy dökümü engelleyici özelliği olmalı
 • Cilt sağlığına pozitif yönde etkisi olmalı
 • Sindirimi kolay olmalı
 • Kedinin genel sağlığı için gerekli olan vitamin ve mineralleri içerisinde bulundurmalı
 • Kemik sağlığını korumak ve kemikleri geliştirmek için gerekli olan maddeleri içermeli
 • Kedinin hastalıklarla daha rahat mücadele etmesini sağlamak için bağışıklık sistemini güçlendirmeli
 • Kas sistemini kuvvetlendirici yönde maddeleri içermeli

Kedilere verilen çok sayıda mama vardır. Uzmanlar özellikle sürekli olarak tek tip mama verilmemesi gerektiğini belirtmektedir. Kedinizin sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için ister sokak kedisi isterse ev kedisi olsun belirli besinlerden yeterli oranda tüketmesine özen gösterin.

Kediler Neleri Yemez ve Yememeli?

 • Çiğ balıketi, tavuk eti ve kırmızı et
 • İçerisinde alkol yer alan yiyecekler
 • Aşırı tuzlu yiyecekler
 • Şeker ve baharat oranı yüksek yiyecekler
 • Kafein içeren kahve gibi besinler
 • Soğan içeren yiyecekler
 • Tarihi geçen, zehirleyici etkisi olan besinler
 • Fosfor oranı yüksek yiyecekler
 • Yüksek magnezyum içeren kedi mamaları

Yukarıda yer alan besilerin kedinizin yemek kabına koyarsanız, bir bölümünü yemeye çalışabilir. Kediler tüketmeyi sevse de bu tarz yiyeceklerin kedilerin genel sağlığına olumsuz etkisi vardır. Bu yüzden kediler neleri yememeli listesinde yer alan yiyecekleri az miktarda dahi olsa kedilerinize yedirmeyin. Böylelikle beslenme kaynaklı sağlık sorunlarını büyük ölçüde ortadan kaldırabilirsiniz. Size hiçbir zararı olmayan yiyeceklerin kedinize zararı olabilir. Unutmayın ki kedi metabolizması ile insan metabolizması aynı değildir. Kedi beslemeyi düşünüyorsanız onun için ayrı bir beslenme zinciri hazırlamanız gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here