Burada olan herkesin hayvanları sevdiğini düşünüyorum. Eminim hepinizin bir favori hayvanı vardır. Kiminiz evde beslediği evcil hayvanı favorisi olarak gösterirken, kiminiz safaride ya da hayvan bahçesinde gördüğü bir hayvanı favori gösterebilir. Burada önemli olan hayvan sevgidir. Bugün size dünyadaki en büyük 10 hayvanı göstereceğim. Listede yer alan hayvanları gördükten sonra favoriniz değişebilir.

Şimdiden büyük böcekleri, sürüngenleri ve dev memelileri görmek için hazır olun. Biyolojide iyiyseniz listedeki 1 numaralı hayvanın ne olduğunu biliyor olabilirsiniz. Eğer cevabı bilmiyorsanız hayvanlar konusunda uzman olup olmadığınızı öğrenmeye hazır olun. Okurken keyif alacağınız bu içerik, dünyanın en büyük hayvanlarından haberdar olmanızı sağlayacak.

10. Golyat Kurbağası

Kurbağaların korkutucu olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle golyat kurbağasını görmelisiniz. Bu amfibi canlı o kadar büyük ki bazen evcil bir kedinin büyüklüğünde olabiliyor. Golyat kurbağaları 3 metre yükseğe sıçrayabilir. Daha fazla yükseğe sıçrayan türleri de var.

Eğer isterlerse başınızın üstüne kolay bir şekilde atlayabilirler. Golyat kurbağalarına sadece ekvator bölgesinde rastlayabilirsiniz. Yapılan hayvan ticareti nedeniyle soyları tükenme noktasına gelmiş durumda. Ne kadar korkunç olsalar da bu kurbağaların yaşamaya devam etmesi gerekiyor.

9. Devekuşları

Dünyanın en büyük kuşları albatroslar olsa da nesli tükendiği için listemize devekuşlarını aldık. Deve kuşları hala yaşayan en büyük kuşlardan biridir. 2,5 metre boya ve yaklaşık 350 kilo ağırlığına sahip olan deve kuşları ayrıca 5 santimetre çapına sahip iri gözleriyle ön plana çıkıyor.

Deve kuşları uçamaz. Bu yüzden yanına yaklaşan insanlardan ve yırtıcılardan koşarak kaçarlar. Devekuşlarının ayakları aşırı derecede güçlüdür. Tek bir tekmeyle bir insanı rahatlıkla öldürebilirler. Dünya genelinde nüfusları hızla düşse de modern çiftliklerde ticari getirisi olduğu için yetiştiriliyor.

8. Zürafalar

Zürafalar dünyanın en büyük hayvanları listesinde olmasaydı kesinlikle olmazdı. Zürafalar diğer hayvanların ulaşmakta zorlandığı ağaçların en uç noktasındaki bitkileri yiyerek yaşar. Doğdukları andan itibaren boyları uzundur. Yavru zürafaların 2 metre uzunluğa kadar ulaşabildiği biliniyor.

Dünyanın en uzun zürafasının boyu 6 metredir. Zürafaları farklı kılan en önemli şey insan parmak izine benzeyen beneklerinin olmasıdır. Bu desenler sayesinde zürafalar kolay bir şekilde tanımlanabilir. Genelde hayvanat bahçesinde görmeye alışık olsak da yaban yaşamında çok sayıda zürafa vardır.

7. Tuzlu Su Timsahları

Tuzlu su timsahları, ölümcül sürüngenler arasındaki en büyük sürüngendir. Tatlı sularda yaşayan bazı korkutucu yılanlar bile bu timsahlar kadar tehlikeli değil. Tuzlu su timsahları mükemmel yüzücüdür. Nesli tükenme noktasına gelmiş olsa da hala dünya sularında bu dev timsahlar yaşıyor.

Tuzlu su timsahları insan yiyen hayvan olarak ün kazandı. Kötü bir üne sahip oldukları için insanların en çok katlettiği canlılardandır. İnsanlardan uzak sularda yaşayan tuzlu su timsahlarının diğerlerine göre daha şanslı olduğu söylenebilir. Eğer şehir merkezine yaklaşacak olurlarsa insanlar tarafından yok edilirler.

6. Komodo Ejderi

Listemizin 6 numarasında, Endonezya’nın doğusunda yaşayan komodo ejderi yer alıyor. Komodo ejderleri yaşayan en büyük kertenkeledir. Bir dönemin efsanevi canlıları arasında yer alan ejderhaların atası olarak kabul ediliyorlar. Boyları 3 metreye ulaşırken, ağırlıkları 200 kilogram civarındadır.

Komodo ejderlerinin insanlara saldırdığına dair 3-5 haber var. Ancak bu saldırılar, insanların komodo ejderlerini rahatsız etmesi sonucunda oldu. İnsandan uzak alanlarda yaşadıkları için şimdilik korkmamız gereken canlılar arasında yer almıyor.

5. Kodiak Ayısı

Dünyadaki en büyük etçil hayvanlardır. Kodiak ayıları kahverengi kutup ayısı olarak da bilinir. Kodiak ayılarına en çok Alaska’nın kodiak adasında rastlanır. Yön bulma becerileri o kadar gelişmiştir ki teknolojik navigasyonlarla rekabet edebilir.

1.5 metre uzunluğunda olan kodiak ayıları, insanlık tarihi boyunca gücün simgesi olmuştur. Bu da tüm tarih medeniyetleri tarafından onurlandırıldıklarını gösterir.

4. Balina Köpekbalıkları

Sualtı dünyasının yaşayan en büyük canlısı balina köpekbalıklarıdır. Okyanusun karanlık sularının en büyük canlısı olan balina köpekbalıkları 14 metre uzunluğundadır. Yetişkinlerinin ağırlığı 20 tona kadar ulaşabilir. Balina köpekbalıklarını pasifik, Atlantik ve Hint okyanusunda görebilirsiniz. Büyük olmalarına rağmen okyanusun en hareketli canlılarıdır.

Bir balina köpekbalığının yılda yaklaşık 12.000 kilometre yol kastettiği biliniyor. Balina köpekbalığı yüzgecinin ticari değeri olması bu canlıların soyunu tehdit ediyor. Kaçak avlanmalar nedeniyle balina köpekbalığı nüfusu her geçen gün azalıyor. Bu devasa canlıları korumak için bilim insanları yeni önlemler bulma peşinde. Alınan önlemler etkili olursa, balina köpekbalıklarını daha fazla görebiliriz.

3. Dev Kalamarlar

Dev kalamarlar, suyun 1000 metre derinliklerinde yaşıyor. Suyun 1000 metre derinliğine inmek zor olduğu için dev kalamarlar hakkında anlatılan çok sayıda efsane var. Yaklaşık 30 metre uzunluğunda olduğunu söyleyenler bile var.

Evet, dev kalamarlar gerçekten de çok büyük ancak 30 metre uzunluğunda değil. Bu canlıların 15 metre uzunluğunda olduğu kıyıya vuran kalamarlar sayesinde kanıtlandı. Dev kalamarları gizemli kılan bir diğer şey 25 santimetre çapında olan büyük gözleridir. Dünya gözüyle dev kalamarları görmek isterseniz, Antarktika okyanusunun derinliklerine dalmanız gerekiyor. Saldırgan oldukları için dev kalamarlarla karşılaşmak istemeyeceğinize eminim.

2. Ağsı Piton

Büyük yılanlar her zaman insanların ilgisini çeker. Anakonda en büyük yılan olarak bilinse de ağsı piton yılanı da en az anakonda kadar büyük. Dünya genelinde bulunan en büyük ağsı piton 9 metre uzunluğundadır. Pitonlar avını ısırıp boğarak öldürür.

Ağsı pitonların insan avladığına dair herhangi bir kayıt yok. Ancak ağsı piton yılanının ataları bir insanı yutabilecek boyuttaydı. 2009 yılında arkeologlar tarafından, 0rtalama 2500 kilogram olduğu düşünülen ağsı piton fosili bulundu. Kolombiya’da bulunan bu fosil akıllara böylesine büyük bir yılan hala hayatta olabilir mi sorusunu getirdi. Eğer dev ağsı pitonlar hala yaşıyorsa bir insanı kurban etmeleri yakın olabilir.

1. Mavi Balinalar

Dünyanın en büyük hayvanları listesinde 1 numarada mavi balinalar yer alıyor. Mavi balinalar günümüzde yaşayan en büyük canlıdır. Kalbi bir araba kadar büyük olan mavi balinalar 30 metre uzunluğa kadar uzayabiliyor. Böylesine büyük bir canlının yanına yaklaşan her şeyi yediğini düşünmek kesinlikle büyük bir hata olur. Mavi balinalar suda yer alan küçük planktonları yiyerek beslenir. Besinleri arasında daha büyük canlılar yoktur.

Sizin bugüne kadar gördüğünüz en büyük hayvan ne? Listemizde yer almayan ancak çok büyük olduğunu düşündüğünüz hayvanlar varsa bunları yorum yaparak bizimle paylaşın. Hayvanlar ne kadar büyük olursa olsun, bu durum onların tehlikeli olduğu anlamına gelmez. Dünyada tehlikeli bir canlı varsa o da insandır. Dünyanın en büyük hayvanlarından daha küçük olsak da emin olun hepsinden daha tehlikeliyiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here