Dalak Büyümesi Nedir Nedenleri Nelerdir?

110

Dalak büyümesi, özellikle dengesiz ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarının hızla artmasından dolayı sıklıkla ortaya çıkan bir problem haline gelmiştir. Dalak büyümesi çoğu kişiye yabancı bir kavram olduğundan dolayı sizlere öncelikle dalak büyümesi nedir konusunda bilgi vereceğiz. Ayrıca durumu daha iyi analiz etmeniz için dalak büyümesinin nedenleri nelerdir konusunda da bilgilendirme yapmaya çalışacağız.

İnsan fizyolojisi yeterli düzeyde dizgesel çalışan bir yapıya sahiptir. Bu fizyoloji içinde yer edinen organlar, birimler ve de dokular beden içindeki sorumluluklarını yerine getirerek, yaşayan varlığın sıhhatli şekilde yaşamasına imkan tanımaktadır. İnsan bedeninde yer alan herhangi bir yapının çalışmasında husule gelen problem, adem evladı sıhhatine negatif bir halde tesir etmektedir. Dalak organında husule gelebilecek bir problem de adem evladı bedenini negatif etkisi altına alan fonksiyonlar arasında bulunmaktadır. Dalağın beden içindeki yeri ise midenin hemen yan kısmıdır. Bu uzuv kaburgaların içinde bulunmaktadır. Dalak organı, minik bir organ olmakla beraber, iriliği insan yumruğu kadardır. Ama birtakım hallerde dalak organı olması gerekli olandan daha fazla büyük bir duruma gelebilmektedir. Doğal olarak bu vaziyet, birtakım faktörlere bağlıdır. Muhtelif rahatsızlık ve de sebeplerden ötürü normalinden daha çok büyük hale gelmiş olan dalağa dalak büyümesi ya da bilimsel ismiyle splenomegali ismi verilmektedir. Dalak büyümesi ilk etaplarda basit bir rahatsızlık olarak görülse de hastalık ilerleyen dönemlerde ciddi sorunları beraberinde getirmektedir. Bu nedenden dolayı dalak büyümesi olan kişileri durumu ciddiye almalı ve vakit kaybetmeden tedavi olmak için alanında uzman bir doktora gitmelidir.

Dalak mercek altına alındığı zaman yumuşak yapıya sahip bir organ olduğu görülmektedir. Yumuşak yapılı organların en büyük sıkıntısı darbelere karşı dayanıksız olmasıdır. Özellikle boks gibi dalağa darbe alınan sporlar ile ilgilenen kişilerde ciddi dalak problemlerinin görüldüğü bilinmektedir. Dalağın bu kadar önemli olmasının en büyük nedeni kan hücreleri ile alakalı çeşitli görevlerinin olmasıdır. Dalakta meydana gelecek en ufak bir sorun özellikle kan sisteminde ciddi sıkıntıların yaşanmasına neden olmaktadır. Dalak içerisinde beyaz kan hücreleri olgunluk düzeyine ulaşır. Bu nedenden dolayı dalakta meydana gelen en ufak bir sorun beyaz kan hücrelerinin olgunlaşamamasına ve bu nedenden dolayı vücudun ciddi anlamda dirençsiz kalmasına neden olabilir.
Dalak trombosit hücrelerini depolaması ile tanınan bir organdır. Dalakta meydana gelen büyüme trombosit depo miktarını arttırdığı gibi dalağın kan süzme fonksiyonunda ciddi sıkıntıların meydana gelmesine neden olur. Bu yaşamsal önem arz ettiğinden dolayı dalak büyümesi yaşayan kişilerdeki bu problem vakit kaybetmeden ortadan kaldırılmaktadır. Dalak büyümesi erken dönemde kendisini pek belli etmeyen bir hastalıktır. Bu nedenden dolayı tedavi altına alınan birçok dalak büyümesi vakasının ilerlemiş dönemde olduğu bilinmektedir. Dalak büyümesi yaşayan kişiler azda olsa ağrılar ile mücadele eden. Buda dalak büyümesinin en ön plana çıkan belirtisidir. Ayrıca bu problem ile mücadele eden kişilerin fazla yemek yememesine rağmen hemen doydukları da biliniyor. Bu iki belirtiyi bir süredir gözlemliyorsanız bir doktora gidip muayene olmanızı tavsiye ederiz.

Dalak insan yaşamı için hayati bir öneme sahi organ değildir. Yani çeşitli nedenlerde dolayı dalağı zarar görüp dalağı alınan kişilerin yaşamlarına kaldıkları yerden devam etmeleri mümkündür ancak bağışıklık sisteminde zayıflama meydana geldiği için ilgili kişilerin sıklıkla hastalandıkları da gözlemlenen bir gerçektir. Dalak büyümesi sorununun en büyük nedeni karaciğerde meydana gelen bozulmalardır. Siroz gibi ciddi karaciğer problemi olan kişilerde dalak büyümesinin de ortaya çıkması muhtemeldir.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here