Cildin Erken Yaşlanmasının Nedenleri

Ciltte erken yaşlarda yaşlılık belirtilerinin ortaya çıkması cildin erken yaşlanması olarak tanımlanmaktadır. Cildin erken yaşlanmasının nedenleri incelenecek olursa ilgili durumun birçok faktörden dolayı ortaya çıktığı görülebilir. Özellikle insanların yapmış olduğu bazı hatalar cildin erken yaşlanmasının nedenleri arasında bulunmaktadır. Kimse erken bir şekilde yaşlı görünmek istemez. Bu yüzden birçoğumuz kozmetik ürünler kullanmaktayız. Çok sayıda cildi besleyici yönde etkisi olan kozmetik ürünü kullanıyor olmamıza rağmen cildimizde yaşlanmalar meydana geliyorsa bu durumu etkileyen çeşitli faktörlerin olduğunu söyleyebiliriz.

Cildin erken yaşlanmasının nedenleri üzerinde araştırma yaptığımızda kendimizin de yapmış olduğu çeşitli hataları gözlemledik. Yapılan bu hatalar yaşam standardından çıkarılacak olursa cildin erken yaşlanmasının önüne büyük ölçüde geçirebilmektedir. Sizlerin de cildinizde erken dönemlerde yaşlılık belirtileri ortaya çıktıysa kendinizle olan barışıklığınız büyük oranda ortadan kalkmıştır. Bu durumu tersine çevirmek için gelin hep birlikte cildin erken yaşlanmasının nedenleri hakkında bilgiler alalım.

Cildin en önemli düşmanları arasında sigara yer almaktadır. Sigara içen kişilere bakacak olursanız ciltlerinde ciddi oranda sararmaların meydana geldiğini görebilirsiniz. Tabii ki sigara içenlerde sadece ciltte yaşlanma ortaya çıkmaz. Ayrıca sigara içilen ortamda uzun süre durulacak olursa da sigara etkisiyle ciltte yaşlılık belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Sigaranın içerisinde çok sayıda zehirli madde bulunmaktadır. Sigara içen ve sigara içilen ortamda bulunan kişilerde ciltlerinde ciddi bir zehir birikimi meydana gelir ve bu durum da çeşitli yaşlılık belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur. Bu yüzden sigara cildin en büyük düşmanı olduğu için sigarayı bırakmanız ve sigara içilen ortamlarda durmamanız gerekmektedir. Bu sayede sigaranın yaşlanmaya olan etkilerini büyük oranda ortadan kaldırabilirsiniz.

Olduğundan daha fazla esmer görünmek isteyen birçok kişi kolay yoldan esmerleşmek için solaryuma girmektedir. Solaryum cildin nefes alıp vermesini ciddi anlamda sınırlandırır. Bu da cilt hücrelerinin zarar görmesine ve yaşlılık belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur. Esmerleşmek adına cildinizin zarar görüp yaşlılık belirtilerinin ortaya çıkmasına sebep olabilirsiniz. Tabii ki bu durum aşırı derecede fazla solaryuma giren kişiler için geçerlidir. Fazla solaryuma girilmesi ciltte kısmi yanıkların da meydana gelmesine ve kişinin olduğundan daha fazla yaşlı görünmesine neden olacaktır. Bu yüzden sırf esmerleşmek adına cildinize zarar vermeyin ve gereğinden fazla solaryuma girmeyin. Bir nevi sizleri aslında cildin yaşlanması nasıl önlenir konusunda da bilgiler vermiş bulunuyoruz. Bunlara dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Cildin en önemli besin kaynağı nemdir. Cildi kuru olan kişilerde yaşlı belirtileri daha fazla ortaya çıkar. Bu yüzden birçoğumuz cildimizi nemlendirmek adına çeşitli kremler kullanmaktayız. Kullanılan bu kremler cildin doğal yağının kaybolmasına ve cildin zarar görmesine neden olmaktadır. Bu yüzden uzmanlar cildi nemlendirmek için krem kullanmak yerine cildin doğal bir şekilde yağlanmasını sağlayarak cildi nemlendirmenin daha önemli olduğunu belirtiyor. Eğer doğal yollarla cildinizi nemlendiremiyorsanız e vitamini bakımından zengin olan kozmetik firmaları tarafından üretilmiş kremleri kullanmanızı tavsiye etmekteyiz. Cildi nemlendirme konusunda tavsiye edilen çok sayıda kür bulunmaktadır. Bu kürler cildin zarar görmesine de neden olabilir. Cilt uzmanları yapılan kürlerin cilt üzerinde maksimum 20 dakika durmasını ve daha sonra suyla arındırılmasını tavsiye ediyor. Cildinizi seviyorsanız yapmış olduğunuz kürleri 20 dakikadan fazla cildinizde tutmamaya özen gösterin.

Cilt üzerinde kirlerin birikmesi cildin nefes alıp vermesini engeller. Bu yüzden cildin periyodik olarak temizlenmesi gerekmektedir. Cildi temizlemek için geliştirilmiş olan kozmetik ürünlerde çok sayıda asit bulunduğundan dolayı uzmanlar cildi gülsuyu ile temizlemeyi tavsiye ediyor. Sizler de asit oranı yüksek olan kozmetik ürünleri kullanmak yerine cildinizi doğal bir şekilde imal edilmiş olan gül suyu ile temizleyebilirsiniz.

Cildin erken yaşlanmasının nedenleri arasında kişinin sağlıksız bir beslenme zincirine tabii olması da bulunmaktadır. Eğer yaşlanmayı geciktirecek yönde etkisi olan besinler bakımından zengin bir beslenme zinciri oluşturacak olursanız cildinizde yaşlanma daha ilerleyen yaşlarda ortaya çıkar. Zerdeçal, avokado ve turunçgiller cildin yaşlanmasını engelleyen ve geciktiren en önemli besinler arasında bulunmaktadır. Bu etkilere sahip olduğundan dolayı yaşlanmayı geciktiren besinleri kesinlikle beslenme zincirinize eklemeye özen gösterin. Bu sayede daha uzun yıllar boyunca genç bir şekilde kalabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here