Böbrek Yetmezliği Belirtileri Nedenleri Tedavisi

59

Böbrek yetmezliği genel olarak böbreklerin fonksiyonlarını kaybedip görevlerini yeterli düzeyde yerine getirememesi nedeniyle ortaya çıkan sağlık problemidir. Böbrekler hayati önem taşıyan bir organ olduğundan dolayı böbrek yetmezliği belirtileri ortaya çıktığı andan itibaren kişinin yaşam kalitesinde gözle görülür bir düşüş meydana gelir. Böbrek yetmezliği nedenleri sıralamasında kişinin yeterli oranda su içmemesi baş sırada bulunduğundan dolayı böbrek yetmezliği problemi ile mücadele etmek isteyemeyen kişilerin kesinlikle yeterli oranda su tüketmesi gerekmektedir. Böbrek yetmezliği tedavisi eğer ilgili sağlık problemi başlangıç evresindeyse yapılan çeşitli müdahaleler ile gerçekleştirilir ancak bu sorun aşırı derecede geç fark edildiyse böbrek yetmezliği tedavisi böbrek naklinin yapılması ile gerçekleşmektedir. Ülkemizde organ bağışına olan ilgi yeterli düzeyde olmadığından dolayı birçok böbrek hastası maalesef diyaliz makinesine bağlı bir yaşam sürmek zorunda kalmaktadır.

Böbrek yetmezlikleri arasında en çok görülen tip kronik böbrek yetmezliğidir. Bu sorun böbreğin işlevsel olarak %80’lik kayıp yaşaması nedeniyle ortaya çıkar. Doğal olarak bu tip durumlarda böbrekler görevlerini tam olarak yerine getirememektedir. Ülkemizde yapılan incelemeler sonucunda gözlemlenen böbrek yetmezliklerinin büyük bölümünün kronik böbrek yetmezliği olduğu görülüyor. Böbrekler kanın temizlenmesinde görev aldığından dolayı bu sorun ortadan kaldırılmayacak olursa kan temizlenemez ve diğer organlarda da problemler baş gösterir. Bu anda bile tedavi sürecine geçilmeyecek olursa hasta yaşamını kısa süre içerisinde kaybedebilir.

Böbrekler genel olarak su, tuz, kalsiyum dengesini vücutta sağlamakla görevlidir. Vücudu zararı olan ya da fazla gelen maddelerin vücuttan idrar yoluyla uzaklaştırılması böbreklerin görevleri arasında yer almaktadır. Kişinin ağır kanamalı bir rahatsızlık geçirmesi, kalp yetmezliği, kaslarda zedelenmelerin meydana gelmesi, alınan çeşitli ilaçların böbrekleri tahrip etmesi, böbreklerde oluşan kistler, şeker hastalığı ve hipertansiyon böbrek yetmezliği nedenleri arasında gösterilmektedir. İlgili problemleri olan kişiler risk grubunda yer aldıklarından dolayı böbrek yetmezliğine karşı daha fazla dikkatli olmaları gerekmektedir.

Böbrek yetmezliği belirtileri arasında sıklıkla idrar yapma, özellikle gece uykudan kalkıp idrar yapma, nefes darlığı, aşırı halsizlik, idrarın az gelmesi, ayaklarda ve yüz bölgesinde şişliklerin ortaya çıkması yer almaktadır. Uzmanlar özellikle geceleri sürekli olarak idrar yapmak için kişilerin kesinlikle böbrek yetmezliği sorunu ile mücadele ediyor olabileceğini ve bu yüzden bir sorun olup olmadığının saptanması adına bir uzmana görünmelerinin gerekli olduğunu belirtiyor.

Böbrek yetmezliği tedavisi öncelikli olarak bu problemin ortaya çıkmasına neyin neden olduğunun belirlenmesi ile başlar. Böbrek yetmezliğine neden olan sorun saptandıktan sonra ilgili problemin ortadan kaldırılması için tedavi süreci başlatılır. Böbrek yetmezliğine neden olan bu sorun ortadan kaldırıldıktan sonra böbrek yetmezliği ile mücadele daha kolay hale gelecektir. Bu hastalığı tetikleyen sorunlar ortadan kaldırılmadığı müddetçe böbrek yetmezliği tedavisinin başarıya ulaşması pek mümkün değildir. Böbrek yetmezliği özellikle su ve tuz dengesinin sağlanmasıyla tedavi edilir. Bu yüzden ev ortamında bu sağlık sorununun tedavi edilmesi pek mümkün değildir. Hastalıkla etkin bir şekilde mücadele edebilmek için sürekli olarak kan ölçümlerinin yapılması gerekmektedir. Bu yüzen bu tarz tedaviler hastane ortamında gerçekleştirilir. Vaka aşırı derecede ilerlemişse ilk etapta kişi diyalize bağlanır ve sonrasında uygun böbrek bulunup nakil yapılır. Böbrek yetmezliği tedavisi genel olarak bu şekilde gerçekleşmektedir.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here