Başparmak Çıkıntısı Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Halk arasında başparmak çıkıntısı, tıp dünyasında ise bunyon ismi ile bilinen bu rahatsızlık özellikle bayanlarda sıklıkla görülen ortopedik sorunlardan birisidir. Başparmak çıkıntısı nedir sorusuna baş parmakta meydana gelen yapısal bozukluk şeklinde cevap verebiliriz. Yapısal bozuklukların tedavisi bir hayli zor olduğundan dolayı ilgili sorun meydana geldiği andan itibaren tedavi süreci başlamalıdır. Aksi takdirde uzun süre boyunca bu hastalık ile mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz. Başparmak çıkıntısı yani bunyon rahatsızlığının en büyük nedeni ayak parmaklarına aşırı derecede yük bilmesidir.

Sizlerinde bildiğiniz gibi bayanlar sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabıları sıklıkla giyerler. Ön kısmı dar olan ayakkabılar parmakların birbiri üstüne binmesine ve bir süre sonra yapısal bozuklukların meydana gelmesine neden olur. Ayrıca yüksek topuklu ayakkabılar insan bedenindeki yükün parmak uçlarına daha fazla gelmesine neden olduğundan dolayı yüksek topuklu ayakkabı giyen bayanlarda başparmak çıkıntısı rahatsızlığı daha çok gözlemlenir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi başparmak çıkıntısı rahatsızlığının en büyük nedeni kullanılan ayakkabılardır. İlgili ortopedik problem ile karşılaşmamak için yuvarlak burna sahip ve dolgu topuklu ayakkabıları seçmelisiniz. Aşırı topuklu ya da düz tabanlı ayakkabılar özellikle ayak parmaklarında ciddi ortopedik sorunların oluşmasına neden olur. Doğru ayakkabı tercihi yaparak ortopedik sorunları ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca ayakkabı alırken ayakkabının esneyebilir yapıda olmasına dikkat edin. Ortopedi uzmanları ayak şişmelerinde ayağı rahatlatmak için insanların daha çok bağcıklı ayakkabıları tercih etmelerini tavsiye etmektedir. Eğer bağcıklı bir ayakkabı kullanıyorsanız ayağınızda bir sıkışma meydana geldiği zaman bağcıkları gevşeterek ayağınızın rahatlamasını sağlayabilirsiniz ve bu sayede yaşam standardınızın düşmesine neden olan ortopedik sorunları engelleyebilirsiniz.

Başparmak çıkıntısı rahatsızlığı erken dönemde teşhis edildiyse kişinin ayakkabı tercihinde değişiklik yapılarak ortopedik problem bir süre sonra ortadan kaldırılabilir ancak başparmak çıkıntısı rahatsızlığı geç dönemde keşfedilmiş ise sorunun ortadan kalkması için tek çare ameliyat olmaktır. İlgili problemi ameliyatsal yöntemler ile ortadan kaldıran kişilerin yaklaşık olarak 1 ay boyunca ayaklarına basmaması gerekir. Bu durumun temel sebebi ise ameliyat sonrasında kemik yapısının narin hale gelmesidir. Ameliyattan sonra ayağa baskı yapılması daha ciddi ortopedik sorunları gün yüzüne çıkarabilir. Bu nedenden dolayı ameliyat sonrasında 1 ay boyunca dikkatli olunması gerekir.
Sırf güzellik uğruna kemik yapınızı bozmanın elle tutulur bir manası bulunmamaktadır. Özellikle bayanların güzel görünmek için giymeyi tercih ettikleri topuklu ayakkabıları gündelik yaşamlarında giymemelerini tavsiye ederiz. Bu tip ayakkabıları sadece toplum içerisinde güzel görünmeniz gerektiği çeşitli cemiyetlerde giymeyi tercih edin. Ayrıca ilgili ayakkabılar ile uzun süre ayakta durmak zorunda kaldığınız zamanlar sorun yaşamamak adına yaklaşık olarak yarım saat boyunca ayakkabılarınızı çıkarın ve ayaklarınızı rahatlamasını sağlayın. Buna dikkat edecek olursanız hiçbir ortopedik problem yaşamayacağınızı düşünüyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here