Yemekten Sonra Uyku Gelmesinin Nedenleri Tedavisi

Yemek yeme esnasında metabolizma hızı arttığından dolayı yüksek bir enerji harcaması söz konusu olmaktadır. Bu yüzden kişi yemek yedikten sonra uykusu gelir ve bedenine yüksek oranda yorgunluk çöker. Bu durum herkeste karşılaşılan bir durum olsa da yemekten sonra uyku gelmesinin nedenleri kesinlikle bilinmelidir çünkü bazı sağlık problemlerinin yemekten sonra kişinin uykusunun gelmesine neden olduğu biliniyor. Yemekten sonra uyku gelmesinin nedenleri tespit edilince hastalığın tedavisine geçilir ve altta yatan problemler ortadan kaldırılınca yemekten sonra uyku gelmesi de bir süre sonra sonlanır.

Uzmanlara insanlar yemek yedikten sonra neden uykuları gelir sorusunu sorduğumuz da uzmanlar bizlere insanların özellikle hatalı bir beslenme zincirini setiklerinden dolayı yemek yedikten sonra uykularının geldiğini belirtiler. Özellikle yağ oranı yüksek olan besinlerin vücuda ağır geldiği ve tüketildikleri zaman metabolizma yorulduğundan dolayı kişinin uykusunun gelmesine sebep oldukları bilinmektedir. Bu tip durumla karşı karşıya olan kişiler yağ oranı düşük bir beslenme zinciri oluşturarak yemekten sonra uykularının gelmesini engelleyebilirler. Ayrıca spor yapmak, öğün atlamadan sağlıklı bir şekilde beslenmek de bu problemin ortadan kalkmasına büyük oranda yardımcı olacaktır.

Yemekten sonra uyku gelmesinin nedenleri

İnsanlar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda yemek yiyen her insanın o anda aşırı derecede mutlu olduğu tespit edilmiştir. Bu mutluluğa salgılanan seratonin hormonu neden olmaktadır. Yemek yerken aşırı derecede salgılanabilir. Akşam yemeğini yedikten sonra salgılanan hormondan dolayı uykunuzun gelmesi normaldir ancak uykunuz sabah kahvaltısından ya da öğle yemeğinden sonra ağır bir şekilde geliyorsa bu düzensiz bir şekilde seratonin hormonunun salgılandığını gösterir. Bu tip durumlarda kesinlikle tıbbi destek alınmalıdır. Reçete edilen ilaçlar sayesinde hormonsal denge sağlanır ve yemekten sonra meydana gelen uyuma problemi ortadan kaldırılır.

Kronik yorgunluk gibi problemler de sürekli olarak yemek yedikten sonra kişinin uykusunun gelmesine neden olmaktadır. Kronik yorgunluk probleminiz varsa egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirin. Bu sayede yorgunluğunuz büyük ölçüde üzerinizden kalkacaktır ve kronik yorgunluk nedeniyle yemek yedikten sonra uykunun gelmesi doğal bir şekilde yok olacaktır. Birçok kişide uyku apnesi vardır ancak bu kişiler uyku apnesi olduklarını bilmez. Uyku apnesi kişinin uyurken aşırı derecede yorulmasına neden olur. Bu da gün içerisinde yemek yedikten sonra metabolizmanın kendini salmasına ve uykunun gelmesine neden olmaktadır. Özellikle yemek yedikten sonra aşırı derecede uykusu gelen kişilerin büyük bölümü uyku apnesi yakınmaları olan kişilerdir. Gizli şeker hastalığı da ilgili sorunun ortaya çıkmasına neden olur. Kan tahlili yaptırmış olmanıza rağmen diyabet hastalığı teşhisi konulmadıysa bir de gizli şeker testini yaptırmanızı tavsiye ederiz. Herhangi bir sağlık probleminiz yoksa ve sürekli olarak uykunuz geliyorsa büyük ihtimalle gizli şeker değeriniz aşırı derecede yüksek çıkacaktır.

Gün içerisinde harcanandan daha az enerji alınması da uykunun gelmesi ne neden olur. Bu yüzden günlük kalori ihtiyacınızı hesaplayın ve buna uygun bir beslenme zinciri oluşturun. Bu sayede gereksinim duyduğunuz enerjiyi temin edebilirsiniz. Ayrıca uykunuz gelmeden dinamik bir şekilde hem sosyal hem de iş yaşamınıza devam edebilirsiniz. Düzenli beslenmek ve yeterli kalorinin alınması başarıyı yakalamak için aşırı derecede önemlidir.

Yemekten sonra uyku gelmesinin tedavisi

Yemekten sonra uyku gelmesi problemi makalemizin başında da belirttiğimiz gibi genellikle hormonsal dengesizlikten dolayı ortaya çıkmaktadır. Hormonsal dengeyi sağlayacak ilaçlar vaktinde tüketildiği zaman ilgili problem bir süre sonra kendiliğinden ortadan kalkar. Yemekten sonra aşırı derecede uykusu gelen kişilere baktığımızda bu kişilerin yeterli oranda enerji içermeyen bir beslenme zincirine sahip olduklarını görüyoruz. Bu tip durumlarda öncelikle kişinin günlük ihtiyacı olan enerji miktarı hesaplanır ve bu enerji miktarına paralel olarak bir beslenme zinciri oluşturulur. Bu beslenme zincirine sadık kalındığı müddetçe yemekten sonra uyku gelmesi bir süre sonra ortadan kalkar.

Yağ oranı yüksek olan yiyecekler enerji seviyeleri yüksek olmasına rağmen metabolizmanın aşırı derecede yorulmasına neden olur ve yemek yedikten sonra kişinin uykusunun gelmesine neden olmaktadır. Uzmanlar aşırı yağlı yiyeceklerin tüm organlara ciddi zararlarının olduğunu belirttiklerinden dolayı sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmek adına kesinlikle yağ oranı düşük olan bir beslenme zinciri seçilmelidir. Buna dikkat edilecek olursa vücudun yağlar tarafından yorulması engellenecek ve uyku problemini ortadan kalkacaktır. Çok sayıda kişi yemek yedikten sonra bir köşeye çekilerek uzanır. Bu durum metabolizma hızının düşmesine ve kan akışının yavaşlamasına neden olur. Bir süre sonra da yorgunluk kendisini gösterir ve kişi uykuya dalar. Uzmanlar yemekten sonra üzerimize çöken bu gafleti başımızdan atmak için kesinlikle egzersiz yapmamız gerektiğini belirtiyor. Yemek yedikten sonra yapacağınız küçük egzersizler yorgunluğu üzerinizden atmanıza kesinlikle yardımcı olacaktır. Bu sayede yemek yedikten sonra uyku gelmesi problemi ortadan kalkacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here