Triptofan nedir diyecek olursanız bu maddenin insan vücudu aracılığıyla hiçbir şekilde sentezlenemeyen bir aminoasit olduğunu söyleyebiliriz. Triptofan vücutta sentezlenemediğinden dolayı dışarıdan alınması gerekmektedir. Triptofan eksikliği çeşitli sağlık sorunlarına neden olduğundan dolayı bu aminoasit türünün insan sağlığı açısından önemli olduğunu söyleyebiliriz. Triptofan eksikliği problemi olanlara yardımcı olmak için triptofan içeren yiyecekler hakkında bilgi vereceğiz. Triptofan içeren yiyecekler besin zincirine eklenerek vücudun gereksinim duymuş olduğu bu aminoasit türü temin edilebilir.

Triptofan adlı aminoasit türünün bu kadar önemli olmasındaki temel neden beyin için gerekli olan proteinlerin sentezinde yer almalarıdır. Beyinde gerçekleşen biyokimyasal mesajlar çeşitli proteinler sayesinde gerçekleşmektedir. Triptofan tarzındaki aminoasitler aracılığıyla ilgili proteinler sentezlenmeyecek olursa biyokimyasal mesajların iletiminde sorun meydana gelir ve bu da beyinsel faaliyetlerde çeşitli sorunların oluşmasına neden olur.

Triptofan vücuda alındığı zaman kişinin kendisini iyi hissetmesini sağlayan seratonin düzeyinin artmasına yardımcı olmaktadır. Bu yüzden bir kişi triptofan içeren yiyecekler listesinde yer alan yiyecekleri tükettiğinde kandaki seratonin seviyesinde artış gözlemlenir. Seratonin düzeyini arttırmak için triptofan alındığında triptofanların seratonine dönüşmesi için kesinlikle alkol ve sigara tüketimi sonlandırılmalıdır. Ayrıca yüksek oranda şeker içeren bir beslenme zinciriniz varsa şeker oranı düşük olan bir beslenme zinciri oluşturmalısınız çünkü alkol, sigara ve yüksek şeker alınan triptofanların seratonine dönüşmesini engellemektedir. Ayrıca triptofanların seratonine dönüşmesini sağlamak için b6 vitaminine gereksinim vardır bu yüzden ilave olarak b6 vitamini bakımından zengin olan besinlerin tüketilmesi de gereklidir.

Triptofan alındığında karaciğerde b3 vitaminine dönüşmektedir. Bu dönüşüm sayesinde kolesterol dengelenir, kan dolaşımında artış olur ve hafıza güçlenir. Bu tarz şeyler insan yaşamı için önemli olduğundan dolayı triptofan alımının önemli olduğu söylenebilir. Uyku sorunu yaşayan kişilere genel olarak triptofan alımı önerilir çünkü bu maddenin alımı gerçekleştiğinde kişinin birden bire uykusu gelir. Eğer uyku probleminiz varsa triptofan içeren yiyecekler listesindeki yiyecekleri besin zincirinize ekleyerek uyku probleminizi ortadan kaldırabilirsiniz.

Bakliyat: nohut, kuru fasulye, barbunya ve soya fasulyesi içerisinde yüksek oranda triptofan bulunur. Ayrıca arpa, mısır, buğday ve yulaf gibi besin türlerinin içerisinde de triptofan yer almaktadır. Triptofan eksikliği yaşıyorsanız bu besinler bakımından zengin olan beslenme zinciri oluşturarak triptofan eksikliği probleminizi ortadan kaldırabilirsiniz.

Et: tüm besinler bir araya getirilecek olursa en fazla triptofan içeren besinlerin et ürünleri olduğu söylenebilir. Hindi, tavuk, kuzu, sığır, keçi ve geyik eti triptofan bakımından zengin olan et türleridir. Triptofan eksikliği yaşayan kişiler bu sorunu en kısa süre içerisinde çözmek için genellikle et ürünlerine yönelir ancak et ürünleri pahallı olduğundan dolayı alternatif besin türlerinin de denenmesinde bir sakınca yoktur. Et denildiği zaman balıketi de referans alınabilir. Somon, uskumru ve ton balığı triptofan açısından zengin balık türleridir.

Sebzeler ve meyveler: ıspanak, brokoli, muz, çilek, patlıcan, lahana, portakal, böğürtlen, şeftali, avokado, kuşkonmaz ve domates triptofan açısından zengin sebze ve meyvelerdir. Bu besin türleri herkes tarafından sevilen besin türleridir. Seçim aralığı meyve ve sebzelerde geniş olduğundan dolayı damak tadınıza uygun olan sebzeleri ve meyveleri seçerek gereksinim duyduğunuz triptofan alımını gerçekleştirebilirsiniz.

Kuruyemiş: kestane, Antep fıstığı, fındık, ceviz, fıstık ve kuru üzüm içerisinde yüksek oranda triptofan vardır. Aşırıya kaçmadan bu besinleri tüketecek olursanız ihtiyacınız olan triptofan alımını yapabilirsiniz. Bu besin türleri içerisinde yüksek oranda yağ barındırdığından dolayı fazla tüketilmeleri kilo alımına neden olur. Kilo problemi yaşamamak için bu tarz yağ oranı yüksek olan besinleri belirli oranda tüketmeye özen gösterin.

13 + 3 = ? (İşleminin Sonucu)  


---Sponsorlu Bağlantılar---
Taş kesilen insanlar
Bilim Pasajları
Ley hatları
Sağlık Bilgisi
Piramitlerin Sırları