Tahin Nasıl Yapılır Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Pekmez ile birlikte tüketildiğinde damakta müthiş bir tat meydana getiren tahin, bilinenin aksine kimyasal maddelerden yapılmayıp susamın bazı işlemlerden geçmesi ile elde edilmektedir. Tahinin faydaları bilimsel olarak kanıtlandığından dolayı da uzmanların tavsiye ettiği bir besindir. Tahinin faydaları olduğu gibi elbette zararları da bulunmaktadır. Özellikle şeker hastası olan kişilerin fazla tahin tüketiminden uzak durması gerekmektedir. Küçük taneler halinde olan susamın tahin formuna nasıl dönüştüğünü merak ediyorsanız öncelikle tahinin nasıl yapıldığını öğrenelim.

Tahin susamın ezilip bazı işlemlerden sonra sıvı hale getirilmesi ile üretilmektedir. Sıvı derken su formu düşünülmemelidir. Tahinin reçeli andıran koyu bir kıvamı bulunmaktadır. Tahini yapmak için öncelikle susamlar tuz havuzlarında bekletilir. Tuz ile bileşime geçen susamların bir süre sonra kabukları ayrılır ve kabuklar zemine çökerken susamın iç kısmı havuzun üzerinde toplanmaya başlar. Bu işlemi gerçekleşmesi için yaklaşık olarak 12 saat beklenir. Gerekli süre geçtikten sonra havuz üzerinde yer alan susamın iç kısımları toplanır ve kurutulur. Kurutma işleminde sonra bu taneler ezilerek sıvı forma getirilir. İşte meydana gelen bu sıvı forma tahin adı verilmektedir ve tahin bu işlemler sonrasında oluşmaktadır.

Tahinin faydaları sırlanırken şüphesiz baş sırada besleyici ve tok tutucu özelliğinin olması yer almaktadır. Uzun süre aç kalacaksanız ve gün içerisinde yüksek enerjinizin olması gerekiyorsa bunu tahin tüketerek sağlayabilirsiniz. Özellikle ramazan aylarında uzun süre aç kalındığından dolayı sahur menüsüne tahin eklemek mantıklı olacaktır. Tahin biraz keskin yani ağır bir tada sahiptir. Bu tahin tüketiminizi engelliyorsa tahini pekmez içerisine katarak da tüketebilirsiniz.

Tahin içerisinde yüksek oranda yağ bulunmaktadır. Bu yağ da gün içerisinde tahin tüketen kişinin yüksek enerjiye sahip olmasını sağlamaktadır. Eğer yağ asitleri ile alakalı sıkıntılarınız varsa ve metabolizmanız bu durumdan olumsuz etkileniyorsa birçok yağ asidini tahin sayesinde temin edebilirsiniz. Demir ve kalsiyum deposu olan tahin içerisinde ayrıca E, A ve B vitaminleri yüksek oranda yer alır. E vitamini kalp sağlığı açısından aşırı derecede önemlidir. Tahin içerisinde yüksek oranda E vitamini yer aldığından dolayı da tahin sayesinde kalp sağlığınızı güvence altına alabilirsiniz.

Tahin metabolizmayı hızlandırdığından dolayı vücut sıcaklığını arttırır. Kış aylarında tüketilmesi hakinde kişinin üşümesini engeller. Ayrıca soğuk algınlığı gibi problemlerin daha kolay bir şekilde atlatılmasına yardımcı olmaktadır. Tahin tabi ki sadece doğal haliyle tüketilmemektedir. Pekmez içerisine konularak tüketildiği gibi helva yapılarak ya da çeşitli tatlılar içerisine konularak da tüketilmektedir. Tahinin faydalarından nasiplenmek adına damak tadınıza uygun olanları seçerek tahini o şekilde tüketebilirsiniz.

Tahinin birçok faydası olduğu gibi elbette çeşitli zararları da bulunmaktadır. Tahin yüksek oranda şeker içerdiğinden dolayı kan şekeri değerlerinin yükselmesine neden olur. Bu etkisinden dolayı şeker hastası olan kişilerin tahin tüketmemesi gerekmektedir. Tahin yukarıda da belirttiğimiz gibi yüksek oranda yap içermektedir. Eğer kilo probleminiz varsa fazla tahin tüketmeniz daha da kilo almanıza neden olur. Bu yüzden tahini aşırıya kaçmadan tüketmenizde fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here