İsrail Popüler Görülecek Yeler

İsrail 3üç büyük din olarak kabul edilen Müslümanlık, Hıristiyanlık ve Yahudilik açısından dini öneme sahip olan bir coğrafyadır. Günümüzde bu topraklara Yahudiler hakimdir ve aşırı bir güvenlik tedbiri olduğundan dolayı birçoğumuz buraya gidememiş durumdayız. Hal her ne kadar böyle olsa da üç büyük din açısından önemli bir yer olduğundan dolayı İsrail her geçen gün bir turizm merkezi olma yolunda hızla ilerliyor. Birçoğunuz İsrail topraklarına gitme arzusu içerisinde olduğundan dolayı sizlere İsrail’in popüler görülecek yerleri hakkında bilgi vereceğiz.

İsrail her ne kadar küçük bir ülke olsa da turizm faaliyeti içerisinde olan turistlerin ihtiyacını karşılayabilecek kadar büyük bir kapasiteye sahiptir. Felsefe, din, coğrafya, tarih ve arkeoloji açısından zengin bir coğrafya görülmesi istenirse kesinlikle bu yerlerden birisi İsrail olabilir. Son yıllarda İsrail’in kutsal yerlere karşı tutumu birçok kesim tarafından tepki gördü. Hatta bu tepki nedeniyle bile kutsal mekanları tahrip olmadan görmek isteyen kişiler İsrail’e turistik amaçlı olarak gitti. Her ne kadar Afganistan ile yaşamış olduğu sorunlardan dolayı kabuğuna çekilmeye uğraşsalar da İsrail ister istemez bir turizm merkezi haline gelmeye devam ediyor. Sizlerin de dünya gözüyle İsrail topraklarını görmenizi istediğimiz için bu küçük ülkeyi ve görülecek yerlerini sizlere tanıtacağız.

İsrail görülecek yerler

Via Dolorosa: Bu yer acılar yolu olarak da bilinmektedir. Hazreti İsa’nın Roma askerleri tarafından yakalanıp çarmıha gerildiği yere kadarki olan kısma acılar yolu yani Via Dolorosa denilir. İsrail topraklarına giden her Hıristiyan ilk olarak Via Dolorosa’ya gider.

Tomb Garden: Türkçemizde türbe bahçesi olarak geçen Tomb Garden, Hazreti İsa’nın mezarının üst kısmında yer alan türbe bahçesidir. Hıristiyanlar her yıl buraya büyük kitleler halinde gelmektedir. Burada yer alan toprağın kutsal olduğuna dair bir inanç yer almaktadır.

Church of the Holy Sepulchre: Birçoğunuz tarafından kutsal rahibiler kilisesi olarak bilinen kilisedir. Hıristiyanlık dinine mensup olan kişiler Hazreti İsa’nın burada çarmıha gerildiğine inanmaktadır. Acılar yolunun 14. Durağı olarak görülmektedir.

Tower of David: David kulesi, kentin kuzeybatı kısmında yer almaktadır ve 2700 yıl öncesine ait olan arkeolojik kalıntıları bulundurmaktadır. 1989 yılında açılan David müzesine dahil edilmiş olan bir kısımdır. Kulede yer alan sarnığa çıkarak Kudüs’ün eşsiz manzarasını izleyebilirsiniz.

david kulesi

Wailing Wall: Filmlere dahi konu olan ağlama duvarı adlı kutsal yerdir. Temple dağının batı eteklerinde yer alan ağlama duvarı Yahudilerin Hac ibadetini gerçekleştirdikleri yerdir. Yahudilik için en önemli yer neresidir diyecek olursanız bu yerin kesinlikle Wailing Wall olduğunu söyleyebiliriz.

Kubbet-üs Sahra: Emeviler zamanında inşa edilmiş olan Kubbet-üs Sahra hem Müslümanlar hem de Yahudiler için önemlidir. Her iki dine mensup olan kişilerce kutsal kabul edilen bir kayanın üzerine yapılmıştır ve toplamda 8 kenarı bulunmaktadır. Mescid-i Aksa ile aynı tepede yer almaktadır.

Mount of Olives: Kudüs dağlarının doğu eteklerinde yer alan bu yer Zeytin Dağıdır. Burası uzum yıllardan beri mezar olarak kullanılmıştır. Bölgede yapılan incelemeler sonucunda yaklaşık olarak 150000 civarında mezarın bu bölgede yer aldığı düşünülüyor. Bölgeyi eşsiz kılan en önemli şeylerin arasında 2000 yaşından büyük ağaçların yer alıyor olmasıdır.

Hazreti Zekeriya Mezarı: Kentin doğu kısmında yer alan Kidron vadisinde yer almaktadır. Bir monolit olarak karşımıza çıkan bu yerde ayrıca dinler açısından önemli kabul edilen daha çok ayıda kişinin mezarı bulunuyor.

İsrail popüler görülecek yerler elbette bunlarla sınırlı değildir. Birçok yeri sınırları içerisinde barındıran bu ülkeyi belirli zaman aralıklarında sizler için inceleyeceğiz. Eğer sizler İsrail’e gittiyseniz ve burasının da kesinlikle görülmesi gerekiyor tarzında bir yer varsa bu yerin ne olduğunu bizlerle paylaşın ve bizler de sizler için tüm detaylarıyla bu yeri ele alalım. İsrail görülecek yerler hakkındaki bilgiler insanlar buraya daha fazla gittikçe daha da artacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here