Eşek Kulaklı Kral Midas Kimdir Efsanesi

Frigya kralı olarak bilinen Kral Midas, eşek kulaklara sahip olması ile tanınan efsanevi karakterdir. Gordion kendinde dünyaya gelmiş olan Kral Midas’ın efsanesi aşırı derecede ilginç bulunduğundan dolayı dilden dile aktarılmış ve günümüze kadar ulaşmıştır. Gordion’da milattan önce 738 – 696 yılları arasında hüküm sürmüş olan Kral Midas, ülkesini geliştirmek ve halkını memnun etmek adına aşırı derecede uğraş göstermesi ile tanınmaktadır. Tahta ilk çıktığı zamanlar sorun yaşamasa da ilerleyen dönemde meydana gelen sorunlar Kral Midas’ın hayattan soğumasına neden olmuştur. Eşek kulakları hayata küsmesine neden olan Kral Midas’ı halk aşırı derecede sevmektedir ancak ünlü kral sırf kulaklarının eşek kulağına benzemesinden dolayı hayata küsmüştür.

Frigya kralı olan Kral Midas yukarıda da belirttiğimiz gibi eşeğin kulaklarını andıran kulaklara sahip olmasından dolayı efsaneleşmiş bir isimdir. Kral Midas’ın eşek kulakları hakkında çok sayıda efsane olduğundan dolayı sizlere kayıtlara geçmiş olan gerçek efsaneyi sunmak istiyoruz.

Dönemin en önemli tanrıları arasında yer alan Yunan Tanrısı Apollon ile Kır Tanrısı olarak kabul edilen Pan arasında bir müzik yarışmasının yapılmasına karar verilir ve adaleti sağlayabilmek adına Kral Midas yarışmanın yargıcı olarak seçilir. Düzenlenen yarışma sonrasında Kral Midas oyunu Pan’dan yana kullandı. Yarışma yargıçları arasında yer alan diğer kişi ise oyunu Apollon’dan yana kullandı. Bu olay karşısında aşırı derecede sinirlenen Apollon Midas’a kin güttü ve estetik müzikten anlamayan birisinin yalnızca eşek kulaklı olmasını gerektiğini söyleyerek Kral Midas’ın kulaklarını yaptığı kara büyü ile eşek kulağına dönüştürdü.

Bu olay sonrasında Kral Midas kulaklarını değiştiremediğinden dolayı bu kulaklar ile milletinin arasında yer almak zorunda kalmıştır. Kral Midas’ın kulaklarının eşek kulağına dönüştüğünü halk bilmediğinden dolayı Midas kulaklarını uzun bir süre halktan gizler ancak berbere gittiğinde berber olan kişi Kral Midas’ın kulaklarının farkına varır ama durumun aşırı derecede vahamet içerdiğini anlayınca kulakların eşek kulağı haline geldiğini kimselere anlatmaz. Bir müddet sonra bu sırrı paylaşmamaya dayanamaz ve eşek kulak olayını içerisinde tutamayacağını ve anlatmasının icap ettiğini düşünerek içindeki bu anlatma isteğini bastırmak adına bir kuyunun başına gider ve durumu kuyunun içine haykırır.

Bu olay sonrasında anlatılan efsaneye göre kuyu içerisinde yer alan sulara, kuyu içerisinde yer alan sular ise sazlara, sazlar ise tüm doğaya bu sırrı söyleyerek Kral Midas’ın eşek kulaklarının olduğu tüm halka yayılır. Kralın eşek kulaklarının olduğunun duyulmasında sonra halk ister istemez Kral Midas ile dalga geçmeye başlar. Hatta anlatılanlara göre düzenlenen çeşitli gölge oyunlarında dahi Kral Midas’ın eşek kulaklarının ele alındığı söylenmektedir. Kral Midas, bunlara daha çok dayanamayacağını anlar ve kulaklarını kestirmeyi düşünür. Bu kararını hayata geçirir ancak bir müddet sonra fark eder ki kesilen kulakları tekrardan uzar ve daha kötü bir görünüm alır. Eşek kulakları ile baş edemeyeceğini anlayınca tanrıya el açar ve ondan yardım talep eder. Tanrı Kral Midas’ın yalvarışını duyar ve Midas’ı affeder ama Midas’ı öldürür ve kimse görmeden mezara gömer.

Kral Midas hakkında anlatılan bir diğer efsane ise Kral Midas’ın her şeyi altına çevirmesidir. Şarap tanrısı olarak kabul edilen Dionisos’un yoldaşı Satiros, Kral Midas’ın meşhur olan gül bahçelerinde uyuya kalır. Kral Midas kendisini uyurken görünce misafir eder ve yaklaşık olarak ona 10 gün boyunca hizmet eder. Satiros bu durumdan aşırı derecede memnun kalınca Kral Midas’ın kendisinden bir dilek istemesini söyler. Bu olay üzerine Kral Midas dokunduğu her şeyi altına dönüştürebilmeyi diler. Satiros bu isteği gerçekleştirir ve o günden sonra Kral Midas dokunduğu her şeyi altına çevirmeye başlar. Bu durum ilk etapta krala ciddi anlamda zenginlik getirse de bir süre sonra hiçbir şeye dokunamadığını fark eder ve derin bir bunalıma girer. Daha sonra eski haline gelmek istediğini tanrıya söyler ve bu isteği de gerçekleştirilir. Bu olay sonrasında Kral Midas eski haline döner ve mutlu bir şekilde hayatını sürer.

Kral Midas efsaneleri hakkında sizlere aktaracaklarımız bu şekilde. Eğer sizlerin bildiğiniz Kral Midas ile alakalı farklı efsaneler varsa bu efsaneleri bizlerle paylaşabilirsiniz. Ayrıca efsanelere ilgi duyan bir kişiyseniz Kız Kulesi Efsanesi bağlantısına da göz atmanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here