Bu listeyi hazırlamanın en talihsiz yönü, en kötü 100 erkek şeklinde de ikinci bir listenin yapılabilecek olması. Dünyadaki en kötü 10 erkek listesi, öldürdükleri kişi sayısına göre değil, genel eylemlere ve insanlara olan etkilerine göre hazırlandı. Ayrıca insanlığa karşı vahşi tutumları da göz önünde bulunduruldu.

İşte tarihin en kötü 10 kötü adamı. Listede maalesef sizin tarihten çok iyi bildiğiniz bazı Türkler de var.

1. Hun İmparatoru Atilla

434’ten 453’teki ölümüne kadar Hunların Hanıydı. Almanya’dan Ural Nehri’ne ve Tuna Nehri’nden Baltık Denizi’ne kadar uzanan Hun İmparatorluğu’nun lideriydi.

Batı Avrupa’nın büyük bölümünde, zulüm ve açgözlülüğün özü olarak hatırlanır. 441’de Doğu Roma İmparatorluğu’nun işgali ve bu işgaldeki başarısı, Attila’yı Batı’yı işgal etmeye cesaretlendirdi.

Hiç sorun yaşamadan Avusturya ve Almanya üzerinden Ren nehrini geçerek Galya’ya geçti. Yolundaki her şeyi, barbar istilalarının kayıtlarında eşi benzeri olmayan bir vahşetle yağmalayıp harap etti.

Attila, düğün gecesinde kendi kanı içinde boğuldu. Çadırında hançerlenmiş olarak bulunan Atilla’yı düğün gecesinden eşinin öldürdüğü söyleniyor.

2. Maximilien Robespierre

Robespierre, Fransız devriminin bir lideriydi ve devrimci hükümetin kralı mahkemesiz öldürmesine neden olan argümanlarıydı. Ek olarak, Robespierre, kitlesel infazların gerçekleştirildiği devrim sonrası 10 aylık bir dönem olan terör saltanatının arkasındaki ana itici güçlerden biriydi. Terör 18.500 ila 40.000 arasında insanın hayatına mal oldu.

Devrim mahkemeleri tarafından kınanan insanların yaklaşık yüzde 8’i aristokrat, %6’sı din adamı, %14’ü orta sınıf ve %70’i askerlikten kaçma, isyan ve diğer iddia edilen suçlardan kaçmakla suçlanan işçiler veya köylülerdi. Tesadüfî bir adalet girişimiyle, 1794’te yargılama yapılmadan giyotin cezasıyla idam edildi.

3. Ruhollah Humeyni

Ayetullah Humeyni, 1979’dan 1989’a kadar İran’ın dini lideriydi. Bu süre zarfında, İslam Devrim Muhafızları ve diğer İslami gruplar tarafından hem erkekler hem de kadınlar için uygulanan İslami kıyafet yönetmeliği ile Şeriat Hukukunu (İslam dini hukuku) uyguladı.

Din adamlarının dini kurallarına veya genel olarak İslam’a muhalefet olanlar çoğu zaman sert cezalara çarptırıldı. 30 Ağustos 1979’da Qom’daki Fayzieah Okulu’nda yaptığı konuşmada Humeyni şunları söyledi:

“Demokrasi adına ülkemize yolsuzluk ve yıkım getirmeye çalışanlar ezilecektir. Bani-Ghorizeh Yahudilerinden daha kötüler ve asılmaları gerekiyor. Onlara Allah’ın emri ve Allah’ın dua çağrısıyla zulmedeceğiz. ”

1988 yılında İranlı mahkumların katledilmesinde, İran Halk Mücahitleri Forough-e Cavidan’ın İslam Cumhuriyeti’ne yönelik operasyonunu takiben Humeyni, adli yetkililere her İranlı siyasi tutsağı yargılama ve rejim karşıtı faaliyetlerden pişman olmadıkları sürece öldürülmeleri yönünde emri verdi.

Birçok kişi, binlerce kişinin cezaevlerinde hızlıca öldürüldüğünü söylüyor. Yaklaşık olarak 30.000 civarında siyasi suçlunun ölümüne neden olduğu biliniyor.

Humeyni, iç kanama yaşayıp hastaneye kaldırıldıktan 11 gün sonra, 04 Haziran 1989 Cumartesi günü 86 yaşında kanserden öldü.

4. İdi Amin Dada

İdi Amin bir ordu subayı ve Uganda’nın başkanıydı. Ocak 1971’de Milton Obote’u devirerek askeri bir darbeyle iktidara geldi. Onun yönetimi, insan hakları ihlalleri, siyasi baskı, etnik zulüm, yargısız infazlar ve Kızılderililerin Uganda’dan sınır dışı edilmesiyle karakterize edildi.

Rejiminin bir sonucu olarak öldürülen insan sayısı bilinmiyor. Tahminler 80.000 ila 500.000 arasındadır. 4 Ağustos 1972’de Amin, Uganda vatandaşı olmayan 60.000 Asalı’nın (çoğunun İngiliz pasaportu vardı) sınır dışı edilmesini emreden bir kararname çıkardı.

Bu daha sonra doktorlar, avukatlar ve öğretmenler gibi profesyoneller dışında 80.000 Asyalı’nın tümünü kapsayacak şekilde değiştirildi. Amin sonunda devrildi ancak ölümüne kadar Uganda’nın ona ihtiyacı olduğunu düşündü ve rejiminin suiistimallerinden asla pişmanlık duymadı.

5. Leopold II

Leopold II, 1865-1909 arasında Belçika Kralıydı. Leopold, hükümetin mali desteğiyle, Orta Afrika’nın Kongo bölgesinde kauçuk ve fildişi çıkarmak için üstlenilen, zorunlu çalışmaya dayanan ve yaklaşık 3 milyon Kongolu’nun ölümüyle sonuçlanan özel bir proje olan Kongo Özgür Devletini kurdu.

Kongo Özgür Devlet rejimi, yüzyılın en kötü şöhretli uluslararası skandallardan biri haline geldi. Kralın özel mülkiyetindeki arazi alanı, özel ordusu Force Publique aracılığıyla kişisel bir alan olarak yönetmekte özgür olduğu Belçika’dan 76 kat daha büyük bir alandı.

Leopold, kauçuk toplayıcılarına işkence yaptı, sakat bıraktı ve katletti. Batı dünyasının vicdanı Brüksel’i durma çağrısı yapmaya zorladı.

6. Pol Pot

Pol Pot, Kızıl Kmerlerin lideri ve 1976’dan 1979’a kadar Kamboçya Başbakanıydı. 1975’in ortalarından beri fiilen liderlik yaptı.

Pol Pot iktidarda olduğu süre boyunca, tüm şehir sakinlerinin toplu çiftliklerde ve zorla çalıştırma projelerinde çalışmak üzere kırsal bölgelere yerleştirildiği aşırı bir tarımsal komünizm versiyonunu dayattı.

Köle işçiliği, yetersiz beslenme, kötü tıbbi bakım ve infazların birleşik etkisinin yaklaşık 2 milyon Kamboçyalıyı (nüfusun yaklaşık üçte biri) öldürdüğü tahmin edilmektedir.

Kızıl Kmerler, Ölüm Tarlaları olarak bilinen yerlerde toplu infazlar gerçekleştirdi. İdam edilenler toplu mezarlara gömüldü. Mühimmattan tasarruf etmek için infazlar genellikle çekiçler, balta sapları kullanılarak gerçekleştirildi.

7. Kazıklı Voyvoda

Romanya Kralı III. Vlad (Kazıklı Voyvoda olarak da bilinir), 1448 ile 1476 yılları arasında üç kez Eflak Prensi oldu. Vlad en çok, hükümdarlığı sırasında uyguladığı son derece zalim cezaların efsaneleriyle ve vampirler için ilham kaynağı olarak hizmet etmesiyle bilinir.

Bram Stoker’in popüler Dracula romanındaki ana karakterdir. Romanya’da birçok kişi tarafından derin adalet duygusuna sahip bir prens olarak görülüyor.

En bilinen işkence yöntemi, mahkumu kazığa oturmaktı. Ayrıca kurbanın ayaklarına ip bağlayıp bu ipi kullanarak atlara çektirmek de en bilinen işkencesiydi. Kurban hemen ölmesin diye kazık yağlanırdı. Bu sayede kurbanın uzun süre acı çekmesi sağlanmış olurdu.

Wikipedia’da Vlad’ın zulmünün yöntemlerini ayrıntılı olarak anlatan bir makale var. Ayrıntıları öğrenmek için ziyaret edebilirsiniz. Yaptığı iddia edilen işkencelerin listesi çok geniştir. Bu işkenceler arasında kafaya çivi çakmak, uzuvların kesilmesi, kör etme, boğma, yakma gibi işkenceler yer alıyor. Sadece 1460 yılında 10 bin civarında kişinin işkence nedeniyle öldürüldüğü biliniyor.

8. IV. İvan

Korkunç İvan olarak da bilinen IV. İvan, 1533-1547 yılları arasında Muscovy’nin Büyük Düküydü ve Rusya’nın Çar unvanını alan ilk hükümdarıydı.

Ivan, 1570 yılında, Novgorod şehrinin seçkinlerinin Polonya’ya kaçmayı planladığı inancındaydı ve 2 Ocak’ta onları durdurmak için bir orduya liderlik etti. Ivan’ın askerleri, halkı engellemek için şehrin çevresine duvarlar inşa etti.

Askerler tarafından her gün 500 ila 1000 kişi toplandı. Ardından Ivan ve oğlunun önünde işkence gördüler ve öldürüldüler. 1581’de Ivan, hamile gelinini açık kıyafetler giydiği için dövdü ve düşük yapmasına neden oldu.

İvan adlı oğlu da bunu öğrenince babasıyla ateşli bir tartışmaya girdi. Bu da Ivan’ın sivri sopasıyla oğlunun kafasına vurmasına ve oğlunun (kazara) ölümüne neden olmasına neden oldu.

9. Adolf Hitler

Adolf Hitler, 1933’te Almanya Başbakanı oldu ve 1934’te 1945’teki intiharına kadar “Führer” lakabıyla anıldı. İkinci dünya savaşının sonunda, Hitler’in bölgesel fetih ve ırkçı boyun eğme politikaları on milyonlarca insanı ölüm ve yıkıma götürdü.

Şimdi Holokost olarak bilinen olayda yaklaşık altı milyon Yahudinin soykırımı da Hitler tarafından gerçekleştirildi. 30 Nisan 1945’te, yaşanan çatışmalardan sonra Rusya üstünlüğünü gösterdi. Bunu kabullenemeyen Hitler intihar etti ve aynı anda bir siyanür kapsülünü ısırırken kendini vurdu.

10. Josef Stalin

Stalin, 1922’den 1953’teki ölümüne kadar Sovyetler Birliği Merkez Komitesi Komünist Partisi’nin Genel Sekreteriydi. Stalin’in liderliği altında, Ukrayna bir kıtlık (Holodomor) yaşadı ve büyük acılar çekti. Bu durum çoğu kişi tarafından bir soykırım eylemi olarak görülüyor.

Ölümlerin sayısı 2,5 milyon ila 10 milyon arasında değişiyor. Kıtlığa doğrudan siyasi ve idari kararlar neden oldu. Kıtlığa ek olarak Stalin, Sovyetler Birliği içinde devlet düşmanı sayılan herhangi bir kişinin tasfiye edilmesini emretti. Stalins hükümdarlığı döneminde öldürülen toplam sayının tahminleri 10 milyon ile 60 milyon arasında değişiyor.