Bıldırcın Yumurtası Yaşa Göre Nasıl Tüketilmeli?

Sahip olduğu vitaminler, mineraller ve besleyici özelliği sayesinde en gözde besin türleri arasında yer alan bıldırcın yumurtası bu kadar faydası olmasına rağmen bilinçsiz bir şekilde tüketildiğinde ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden bilinçli tüketiciler bıldırcın yumurtası yaşa göre nasıl tüketilmeli diye merak etmektedir. Yapısal olarak her ne kadar tavuk yumurtasından küçük olsa da içerisinde yer alan mineraller ve vitaminler sayesinde bıldırcın yumurtasının tavuk yumurtasına oranla daha besleyici özelliğinin olduğunu söyleyebiliriz. Sizlere bıldırcın yumurtası yaşa göre nasıl tüketilmeli konusunda bilgiler verdiğinizde durumu daha iyi anlayacağınız inancındayız. Bıldırcın yumurtasının faydalarından nasiplenmek adına bu besini bilinçsiz bir şekilde tüketmemeye özen gösterin çünkü bıldırcın yumurtasının fazla tüketilmesi çeşitli alerjik vakaların ortaya çıkmasına neden olduğu gibi iç organlarda zorlanmalara neden olabilmektedir.

Bıldırcın yumurtası ağır bir besin türü olduğundan dolayı bebeklere 2 yaşına kadar bıldırcın yumurtasının verilmemesi tavsiye ediliyor. Bıldırcın yumurtası ağır olduğundan dolayı böbreklerin yorulmasına neden olur. Bebeklerde sindirim sistemi yetişkinler gibi çalışmadığından dolayı ağır besinler sindirim sisteminde çeşitli problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden özellikle böbreklerin zarar görmemesi adına bebeklere 2 yaşına kadar bıldırcın yumurtası kesinlikle verilmemelidir. Bıldırcın yumurtası diğer yumurta türlerinde olduğu gibi fazla tüketilmesi durumunda alerjik durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Özellikle bebeklerin bağışıklık sistemi güçlü olmadığından dolayı alerjik tepkimeler bebeklerde daha fazla görülür. Bu yüzden yukarıda da belirttiğimiz gibi iki yaşını geçmeden bebeklere bıldırcın yumurtası verilmemelidir. Uzmanlar yaşı ilerlemiş olan kişilerin de bıldırcın yumurtası tüketirken dikkatli olması gerektiğini söylüyorlar. Kişi iki yaşını aştıktan sonra hızlı bir şekilde bağışıklık sistemi güçlenmeye başlar. Bağışıklık sistemi tam yerine oturduktan sonra gün içerisinde maksimum 2 tane bıldırcın yumurtası tüketilebilir. Daha fazla tüketilmesi yetişkin kişilerde de böbreklerin yorulmasına ve alerjik tepkimelerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden bu yumurtayı tüketirken kesinlikle dikkatli olmanızda fayda vardır.

Bıldırcın yumurtasının çok sayıda faydası olduğu gibi bıldırcın yumurtasının çeşitli zararları da bulunmaktadır. Bıldırcın yumurtası kolesterol değerlerinin artmasına neden olduğundan dolayı kolesterol değerleri yüksek olan kişilerin bu yumurtadan uzak durması gerekmektedir. Ayrıca daha önceden felç geçiren bir kişinin de aynı şekilde bıldırcın yumurtasından uzak durması gerekiyor. Her ne kadar olumsuz etkilerini yetişkinler üzerinde daha az gösteriyor olsa da her şeye rağmen bu tarz besinleri tüketirken dikkatli olunmasını da fayda vardır. Bu tarz besinleri tüketirken kesinlikle aşırıya kaçmamaya özen gösterin. Bu durum diğer besin türleri içinde geçerlidir çünkü her şeyin fazlası zarardır. Bıldırcın yumurtası yaşa göre nasıl tüketilmeli konusunda yeterli oranda bilgi aldıysanız gelin bıldırcın yumurtasının faydaları nelermiş öğrenelim.

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları

Bıldırcın yumurtasını yapısal olarak inceleyecek olursak bu yumurtanın a ve b2 vitaminleri bakımından zengin olduğu görülmektedir. A ve b2 vitamini eksikliğinden kaynaklı rahatsızlıklarınız varsa bıldırcın yumurtasını tüketerek ihtiyacınız olan vitaminleri temin edebilirsiniz. Birçok yumurta türünde olduğu gibi bıldırcın yumurtası yüksek oranda protein ve aminoasit barındırmaktadır. Bu sayede bıldırcın yumurtasının kas ve iskelet sisteminin gelişmesi konusunda etkili olduğunu söylemek mümkündür.

Günümüzde bıldırcın yumurtasının en çok bilinen faydası solunum sistemi ile alakalıdır. Bu yumurtanın tüberküloz ve astım gibi rahatsızlıklara karşı iyi geldiği bilinmektedir. Bıldırcın yumurtasının cinsel isteği arttırıcı yönde etkisi bulunur. Libidosu düşük olan kişiler bu nedenden dolayı bıldırcın yumurtası tüketerek libido değerlerini arttırabilirler. Ölümcül hastalıklar sınıfında yer alan kanser hastalığı vücutta biriken toksinlerden dolayı ortaya çıkar. Bıldırcın yumurtası içerisinde yer alan maddeler sayesinde vücutta yer alan toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olmaktadır.

Bıldırcın yumurtasının her ne kadar fazla tüketilmesi böbreklerin zarar görmesine neden olsa da ciddi bir böbrek rahatsızlığı olan böbrek taşlarına karşı iyi geldiği bilinmektedir. Böbrek taşından kaynaklı ağrılarla mücadele ediyorsanız periyodik olarak bıldırcın yumurtası tüketin çünkü bıldırcın yumurtası böbrek taşlarının kolay bir şekilde düşürülmesine yardımcı olmaktadır. Bu yumurta migren ağrılarının ortadan kalkmasını sağladığı gibi kan basıncı değerlerinin düzenlenmesinde etkin rol oynar. Bu yüzden tansiyon hastası olan kişilere tansiyon değerlerini dengeleyebilmek adına bıldırcın yumurtası tavsiye edilmektedir. Kendi yumurtanızı kendiniz üretmeye çalışıyorsanız bıldırcın neden yumurtadan kesilir makalesine de göz atmanızda fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here