Ardıç Ağacının Faydaları ve Özellikleri

ardıç ağacı

Ardıç üzerinde kendisine has meyveleri olan iğne yapraklı ağaç türüdür. Ardıç ağacının servigiller familyasında yer aldığı bilinmektedir. Ardıç ağacı özellikleri ele alınırken özellikle bu ağacın üremesi üzerinde uzun bir şekilde durulmaktadır. Ardıç ağacı üzerinde yer alan tohumlar bir süre sonra yere dökülür ve ardıç kuşu adı verilen kuş dökülen tohumları yer. Ardıç kuşu ilgili tohumları yedikten sonra tohumlar ardıç kuşunun sindirim sisteminde aktif hale gelmektedir. Sindirim sisteminde kabukları açılan tohumlar kuşun dışkılaması ile ağaçtan çok uzak bir bölgeye taşınabilmektedir. Kuşun dışkısı ile birlikte uzak bölgelere taşınan ardıç tohumları burada toprağa karışarak ardıç ağacının oluşmasını sağlamaktadır.

Ardıç ağacının faydaları ağaç üzerinde yetişmekte olan meyvelerin birçok hastalığa şifa olması nedeniyle alternatif tıp dünyasının üzerinde durduğu bir konudur. Ardıç ağacı ilk olarak bir dönemin amansız hastalıkları arasında yer alan veba hastalığının iyileştirilmesinde kullanılması ile tanınmıştır. Ardıç ağacı meyvesinin menekşeye benzer bir kokusunun olması özellikle idrarı aşırı derecede kötü kokan insanların bu meyveyi tüketerek iddialarının daha güzel kokmasını sağladığı da bilinmektedir. Tüm tarih boyunca ardıç ağacı ve meyvelerinin insanları çeşitli hastalıklara karşı koruduğuna inanıldığından dolayı özellikle eski yerleşim bölgeleri incelendiğinde bu yerleşim bölgelerinde sıklıkla ardıç ağaçlarına rastlamak mümkündür.

Ardıç ağacının aynı kızılçam ve karaçam da olduğu gibi kozalakları bulunmaktadır. Kuraklığa dayanıklı olan bu ağaç türü kışın dondurucu soğukların da bile iğne yapraklı bir ağaç türü olmasından dolayı yeşil kalabilmektedir. Botanik dünyasında yapılan araştırmalar sonucunda en yavaş büyüyen ağaç türlerinden birisinin ardıç ağacı olduğu keşfedilmiştir. Bir ardıç fidanın yaklaşık olarak 2 metreye gelebilmesi için aradan uzun yıllar geçmesinin gerektiği bilinenler arasında yer alıyor. Ardıç ağacı dayanıklı bir ağaç türü olduğundan dolayı yetişme alanları bir hayli geniştir. Dağlık bölgelerde, bataklıklarda, ovalarda ve ormanlarda bu ağaç türüne rastlamak mümkündür.

Ardıç ağacının çok sayıda türü bulunmaktadır ve bazı türlerinin zehirli olduğu bilinmektedir. Bu nedenden dolayı ardıç meyvesi toplanırken insanların ardıç ağacının zehirli olup olmadığını iyi bir şekilde bilmesi gerekmektedir. Ardıç ağacının meyvesi Eylül ile Kasım aylarında toplanmaktadır. Güzel bir şekilde temizlenen meyveler tüketicilerin hizmetine yani satışa sunulmaktadır.

Ülkemizde yetişen ardıç ağacı türlerini ele aldığımızda ülkemizde katran ardıcı, adi ardacı, bodur ardıç, kokar ardıç, finike ardıcı ve yüksek ardıç gibi ardıç ağacı türlerinin olduğunu görüyoruz. Ardıç ağacının bu kadar ilgi görüyor olmasının temel nedeni ardıç meyvesinin içerisinde insan sağlığı için faydalı olan kalsiyum, magnezyum, potasyum ve c vitamini gibi maddelerin bol miktarda yer alıyor olmasıdır. Ardıç ağacında yer alan meyvelerin tüketilmesindeki en büyük fayda vücudu hastalıklara karşı dirençli hale getiriyor olmasıdır. Eğer sürekli olarak hastalanan bir bireyseniz ardıç meyvesi tüketerek vücudunuzu hastalıklara karşı daha dirençli bir hale getirebilirsiniz.

ardıç ağacı

Ardıç meyvesinin kanı temizleyici etkisi bulunmaktadır. Ayrıca mide, akciğer ve bağırsaklarda meydana gelen enfeksiyonları ortadan kaldırıcı yönde etkisi de bulunmaktadır. Midesinin aşırı derecede güçsüz olmasından dolayı çeşitli sağlık problemleri yaşayan kişiler ardıç meyvesini tüketerek midelerini güçlendirebilirler.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here