Ana ve ara renkler nelerdir nasıl oluşur

Renklerin kendisine has gizemli bir dünyaları bulunmaktadır ve renkler bir çember şeklinde ifade edilmektedir. Renk dünyasını incelediğimiz 3 ana rengin ve bu renklerin karışımıyla meydana gelen ara renklerin olduğunu görmekteyiz. Sarı, kırmızı ve mavi gibi renkler ana renklerken diğer renkler ara renkler sınıfında yer alır. Ara renklere renk dünyasında yarcımı renkler denildiğini de bilmelisiniz. Mor, yeşil ve turuncu gibi renkler ara renkler arasında yer almaktadır.

Ana Renkler Nelerdir?

Doğada tek başlarına yer alan ve karışımlarıyla ara renkleri meydana getiren renklere ana renk denilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda doğada tek başına yer alan 3 farklı ana rengin olduğu tespit edilmiştir ve bu renkler sırasıyla şöyledir.

 • Kırmızı
 • Sarı
 • Mavi

Ara Renkler Nelerdir?

Ana renk olarak nitelendirilen renklerin ikişerli olarak aynı oranlarda karıştırılması sonucunda elde edilen renklere ara renk denilmektedir. Bu renkler ayrıca yardımcı renkler olarak da tanımlanır. Ana ve ara renklerin karıştırılmasıyla çeşitli tonlarda çok sayıda farklı renklerin de elde edilmesi mümkündür. Ara renkler arasında yer alan renkler sırasıyla şu şekildedir.

 • Turuncu
 • Yeşil
 • Mor

Dikkat: birçok kişi tarafından ara renk olarak kabul edilmesine rağmen lacivert ara renkler arasında yer almaz. Mavi ve mor renklerinin karıştırılmasıyla elde edilen lacivert mavinin bir tonu olarak görüldüğünden dolayı bu sınıflamaya dahil edilmemiştir.

Bilgi: bahsi geçen tüm renkler gördüğünüz üzere ana renkleri kaynak alarak meydana gelmektedir. Siyah ve beyaz renklerinde ise farklı bir durum söz konusudur. Bir cisim üzerine gelen güneş ışını tamamen cisim tarafından yutuluyorsa siyah, tamamen cisim tarafından yansıtılıyorsa beyaz renkleri meydana gelir. Siyah ve beyaz renkleri çeşitli renklere katılarak ilgili renklerin açık veya koyu tonları elde edilmektedir. Renk dünyasında siyah ve beyaz renklerin karıştırılmasıyla elde edilen renklere bir solukluk gelmektedir. Bu yüzden siyah ve beyazın yer aldığı renk karışımları renk olarak kabul edilmemektedir. Ayrıca siyah ve beyaz renklerinin karıştırılmasıyla gri renginin elde edildiğini bilmelisiniz. Doğal olarak bu da renk olarak kabul edilmemektedir.

Ara Renkler Nasıl Oluşur?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi sarı, mavi ve kırmızı ana renklerinin karıştırılmasıyla ara renkler elde edilmektedir. Turuncu, yeşil ve mor ara renkler arasında yer almaktadır. Bu ara renkler eğer eşit oranda karıştırılacak olursa altın rengi elde edilir. Gelin şimdi ara renklerin nasıl meydana geldiğini öğrenelim.

 • Sarı+ mavi= yeşil
 • Sarı+ kırmızı= turuncu
 • Kırmızı+ mavi=lacivert
 • Mavi+çok kırmızı=erguvan
 • Sarı+az mavi=açık yeşil
 • Sarı+az kırmızı=açık turuncu

Yukarıdaki gibi çeşitli renk karışımları yaparak çok sayıda farklı rengin elde edilmesi mümkündür. Eğer renklere ilgi duyan bir kişiyseniz, renklerin anlamları makalesini de incelemenizi tavsiye ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here