İnsanlık enerji üstüne kuruludur. Dünyadaki rezervlerin her geçen gün tükenmesi, insanları yeni enerji kaynağı bulmaya itmiş durumda. Bu da akıllara marsı getirdi. Mars’ta yaşamak isteyen kişiler içi mars köyü tasarlandı. Henüz inşa edilmemiş olsa da marsa tam anlamı ile gidilmesi durumunda bu mars köyünde çok sayıda insanın yaşayacağı söylenenler arasında yer alıyor.

Nasa’da çalışan bazı bilim insanları, mars’ta yaşam olduğuna dair birçok kanıtın olduğunu ancak insanların bunu kabul etmek için henüz hazır olmadığını söylüyor. Yakın zamanda mars’ta yaşayabilmenin mümkün olduğu tüm insanlara açıklanacak bir durumdur. Dünyadaki enerji artan nüfustan dolayı henüz tükenmese de bir süre sonra insanlara yetmemeye başlayacak. Bu da yaşam için yeni gezegen arayışının devam etmesine neden olacak.

Sizin de bildiğiniz gibi mars’ta hayat olduğuna dair kanıtlar bulmak için çok sayıda uzay aracı mars’a gönderildi ve buradan veriler toplayarak bilim insanlarına ulaştırdı. Yakın zamanda mars’ta yaşamanın uygun olduğu açıklanması halinde mars’ta yeni koloniler oluşturmak için çalışmalar da başlayacak. Hatta bilim insanları bu durumu göz önünde bulundurarak mars’ta insanların rahat bir şekilde yaşayabilmesi için mars köyünü bile tasarladı.

Yakın gelecekte dünyanın insanlara yetmeyeceğini bilen bilim insanları, özellikle Nasa ve Space X yaşanabilir gezegenler bulma arayışına devam ediyor.

Space X şirketinin kurucusu olan Elon Musk, 2050 yılına kadar insanları marsa gönderebilecek araçları tasarlayabileceklerini açıkladı. Eğer bu gerçekleşirse 2050 yılında yaklaşık bir milyon insanın kızıl gezegen olarak isimlendirilen mars’ta yeni koloniler oluşturması bekleniyor.

Dünya, büyük bir yok oluşu girmiş durumda. Yok oluşun gerçekleşmesi halinde insanlığı kurtarabilecek tek gezegen yaşanabilir özelliğinin olmasından dolayı marstır. Bu yüzden bilim insanları mars’ta yeni koloniler kurabilmek için çalışmalar yapıyor. Yaşanabilir özelliği olan daha çok sayıda gezegen olsa da dünya’ya en yakın mars olduğu için bilim insanları kızıl gezegen üstünde daha fazla durmaktadır.

Bilim insanları kolları sıvadı. Mars’ta yeni koloniler oluşturabilmek için mas köyü projesini hazırladılar. İntersteller lab, insanların kızıl gezegende hangi koşullarda yaşayabileceklerini saptamak adına mars köyü projesini hayata geçiriyor.

Kurulan mars köyü; karbon nötr ayak izine, sıfır atığa, doğayı koruyan su arıtma sistemine, gıda üretimi için uygun alanlara sahip. Sahip diyoruz çünkü bu sistem Kaliforniya’da yer alan mojave çölünde kurulmaya başlandı. İlk prototip çölde kurulduktan sonra mars’a gidilince kusursuz bir şekilde mars köyü burada inşa edilebilecek.

Mojave çölünde kurulan mars köyü prototipinin ismi ebios. Ebios adlı prototip mars köyü kurulumu tamamlandığında burada yaklaşık olarak 100 kişinin hiçbir şeye ihtiyaç duymadan yaşayabileceği düşünülüyor.

Tasarımsal anlamda mars köyü tamamlanmış olsa da inşa edildikten sonra ortaya çıkabilecek sorunlar daha iyi saptanacak. Marsa kurulan mars köyünde sorun yaşanması halinde parça temini ciddi sıkıntılar oluşturabileceği için mars’a yakın özellikler taşıyan mojave çölü prototipi oluşturmak için en uygun yer olarak seçilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here