Charles Perrault kimdir hayatı eserleri masalları

Charles Perrault, Fransız asıllı şair, yazar ve edebiyat teorisyenidir. 12 Ocak 1628 tarihinde Paris’te doğmuş ve doğduğu yer alan Paris’te 16 Mayıs 1703 tarihinde ölmüştür.

Kendisi kaleme almış olduğu masallarla tanınan bir kişidir. Charles Perrault hayatının büyük kısmında kalıcılığa ulaşmak için bir şeyler yapmamış olsa da ömrünün son çeyreğinde çeşitli masalları kaleme alarak dünya genelinde tanınan biri haline gelmiştir.

Charles Perrault masalları arasında Kaz Ana’nın Öyküleri, Uyuyan Güzel, Kırmızı Başlıklı Kız, Mavi Sakal, Çizmeli Kedi, Külkedisi yer almaktadır. Bu eserlerin tamamı günümüzde dünya klasikleri olarak kabul edilmektedir.

Edebiyatçı kişiliğiyle tanıdığımız Charles Perrault, bir dönem tüm Avrupa’yı sarsmış olan eskiler yeniler kavgasının ortaya çıkmasına neden olmuş kişidir. Bu yönünden dolayı kendisi entelektüel olarak kabul edilir.

Charles Perrault Kimdir Kısaca Hayatı

Charles Perrault Masalları

Charles Perrault, Fransız asıllı olup şair, yazar ve edebiyat teorisyeni olarak tanınan bir kişidir. Ünlü yazar 12 Ocak 1628 tarihinde Paris’te dünyaya geldi. Charles Perrault varlıklı bir ailenin çocuğu olduğu için eğitimini kaliteli bir şekilde aldı. Babası dönemin tanınmış avukatlarından birisi olan Pierre Perrault’dur. Charles Perrault annesi ise annesi Paquette Le Clerc’dir.

Temel eğitimlerini Beavuais Kolejinde alan Charles Perrault, mezuniyetinden sonra vergi tahsildarı olarak görev yaptı. Daha sonra Orléans’ta hukuk alanında eğitim aldı.

Hukuk eğitimi aldığı yıllarda hiciv şiirlerine ilgi duymaya başladı ve çeşitli hiciv şiirlerini bu dönemde edebiyat dünyasına kazandırdı. Bu dönemde kaleme almış olduğu Güneş Kral XIV. Louis’yi coşkuyla öven şiirleri özellikle saray içerisinde ciddi anlamda ilgi görmeyi başardı.

Hukuk eğitiminin ardından kendisi uzun süre olmasa da Paris barosuna kaydolarak avukatlık mesleğini icra etti. Charles Perrault belirli bir süre Kral XIV. Louis’nin maliye başmüfettişi olan Jean Baptiste Colbert için çeşitli görevlerde çalıştı. Uzun süre imar işlerinden sorumlu olan kişiydi.

Mimarlık alanında uğraş gösterirken mimarlığın klasikleşen kuramları olarak bilinen birçok eserin çevirisini yaptı ve yayına soktu. Bir döneme damgasını vurmuş olan Fransız Bilimler Akademisinin kurulmasında büyük katkısının olduğu da bilinmektedir. Sene 1671’i gösterdiğinde Charles Perrault bu akademiye üye oldu. Sadece 1 yıl sonra Marie Guichon ile hayatını birleştirdi. Marie Guichon üçüncü çocuğunu dünyaya getirirken yaşamını yitirdi.

Kendisinin tanınan bir kişi olmasını sağlayan maliye bakanlığı makamındaki Colbert ölünce, sarayda olan gücünü ciddi anlamda kaybetti.

Charles Perrault kaleme alınmış olan masalların çocuklar için aşırı derecede sıradan olduğunu düşünüyordu. Çocuklarına okumak için masal bulmakta zorlanmaktaydı. Yaşamış olduğu bu durum da kendisini masal yazmaya yöneltmiştir.

1694 senesinde üç manzum peri masalı okuyucuyla buluştu. Daha sonraki yıllarda Kaz Ana’nın Öyküleri, Kül Kedisi, Çizmeli Kedi, Mavi Sakal adlı masalları masal severlerle buluştu. Bu masalları ilginç kılan önemli şeylerden birisi masal kitaplarında kendi adını değil oğlu olan Pierre’in adını kullanmış olmasıdır. Yayınlanan masal kitapları Pierre ismiyle yayımlanmıştır.

Kaleme almış olduğu eserler sadece ülkesinde değil dünya genelinde ilgi görmeyi başarmıştır. Bu günlerde bile en çok sevilen masalları inceleyecek olursanız birçoğunun Charles Perrault masalları olduğunu görürsünüz.

Charles Perrault kitapları arasında Eskilerle Modernler Arasındaki Koşutluklar ve Kaz Ana’nın Öyküleri yer almaktadır. Tarih 16 Mayıs 1703’ü gösterdiğinde kalıcılığa ulaşmış yazarlar arasında yer alan Charles Perrault, Paris’te hayata gözlerini yumdu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here